Pod podlahou novogotické kaple v Lanžově u Dvora Králové se možná skrývá tajemství

3. leden 2018 10:50

Dominantou malé obce Lanžov u Dvora Králové nad Labem je unikátní novogotická kaple. Ta dlouhá desetiletí chátrala, současní majitelé už za její opravy zaplatili dva miliony korun. To vše s vědomím, že se jim tahle investice nikdy nevrátí. 

S Josefem Mališem jsme přišli doprostřed kaple. U vchodu chybí pískovec, před námi je takové malé pódium, kde byl původně také pískovec. Ten lidé ukradli?

„Ano, ten lidi ukradli. Protože ta kaple byla dlouhou dobu v důsledku různých majetkových sporů taková opuštěná a nesledovaná, nikdo se o to nestaral. Takže různí nájemní zloději kradli pískovec, ukradli ořechové bednění, které bylo uvnitř kaple. To vše zmizelo," říká spolumajitel kaple Josef Mališ.

Jaký mají majitelé s kaplí záměr? Rozhodně je však čeká ještě spousta práce.

„Sloužilo to opravdu jako soukromá kaple původních majitelů Czeczinkarů, což byli majitelé panství v blízkých Poličanech. Byla to jejich rodinná a současně také hřbitovní kaple, kde ukládali ostatky svých zemřelých. A v postranních kaplích jsou v podzemí krypty, kde jsou snad ty ostatky uloženy, ale ještě jsme to neotevřeli. Ale jednou se tam chceme s nějakými odborníky podívat. Snažili jsme se v Rakousku kontaktovat potomky Czeczinkarů, ale nedostali jsme žádnou odpověď," doplňuje Josef Mališ.

A doplňuje: „Trošku se obávám, že to překvapení ale bude pod podlahou prázdné. Protože Czeczinkarové nebyli žádná chudá rodina. A máme různé zprávy, že to někdy někdo v průběhu socialismu odvezl, ale nevíme."

„Chceme opravdu, aby to bylo tak, jak to bylo kdysi. Připodobnit. Znovu ji vysvětit. Musí tady být věčné světlo, což patří do chrámu, které se takto nazývají. Bude tady určitě to, co se podařilo zachovat. Tedy litinový kříž. A chceme to samozřejmě uzpůsobit tak, aby tady byla možnost ať už nějakých bohoslužebných úkonů, tak tady mohou být svatby, koncerty, besedy. Mohou se tady scházet lidé, kteří se chtějí nějakým způsobem odreagovat od svých běžných starostí," dodává Josef Mališ.

Novogotická kaple v Lanžově
Spustit audio

Související