Po mateřské zpět do zaměstnání! Praktické rady, jak zvládnout práci, školku i péči o rodinu

7. únor 2019

Antropoložka a pracovnice královéhradeckého rodinného centra Pohoda v oblasti poradenství Mgr. Petra Pavlíčková v naší radioporadně na téma: po mateřské dovolené žena nastupuje zpět do zaměstnání! Praktické rady, jak dobře skloubit práci, školku a péči o rodinu.

Na co mám nárok po návratu z mateřské? Práva a povinnosti zaměstnavatele i zaměstnance

Těhotenství a mateřská dovolená (ilustrační foto)

JUDr. Ivana Zbořilová v naší pracovně právní radioporadně: Na co mám nebo nemám nárok po návratu z mateřské dovolené? Práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele. 

Blíží se konec vaší rodičovské dovolené a třesou se vám kolena z pomyšlení na návrat do práce? Začínáte procházet nabídku pracovních portálů a točí se vám z ní hlava? Na co se zaměřit, aby návrat do pracovního procesu proběhl hladce?

Mateřská dovolená je období, kterou poskytuje rodiči zaměstnavatel a začíná se počítat nejdříve osm týdnů, nejpozději však šest týdnů před plánovaným termínem porodu. Její celková délka je 28 týdnů při narození jednoho dítěte a 37 týdnu v případě dvou a více dětí.

Mateřskou podporu vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou plátcem nemocenského pojištění.

Ochrana lhůta trvá, dokud rodič čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nejdéle však do tří let ratolesti.

Zákoník práce kryje matkám i otcům na mateřské a rodičovské záda důkladně. Je ale důležité práva znát, nenechat se vzít na hůl. Jak dlouho musí zaměstnavatel místo držet? Co když se záskok za vás až příliš osvědčí?

Celou radioporadnu s Mgr. Petrou Pavlíčkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související