Petr Voldán: Stovka
Není nás tolik, kterým je dopřáno dožít se úctyhodných sta let. U nás je to prý v současné době něco přes čtyři sta lidí. Jedno jméno ale teď padá hodně často. Miroslav Zikmund - cestovatel, polovina legendární dvojice Hanzelka a Zikmund. Včerejší stoleté jubileum Miroslava Zikmunda je tématem i pro Petra Voldána, který přiznává, že tentokrát skutečně není nezaujatým glosátorem.
Přiznávám to rovnou, navíc rád a doufám, že vám to v tomto případě nebude vadit. S Miroslavem Zikmundem jsem měl tu vzácnou příležitost se potkat a navíc i chvilku popovídat. Což je, věřte mi zážitek, na který se nezapomíná a za který by spousta lidí dala nevím co. Málokdo má u nás takové renomé - nejen jako cestovatel, také jako přímý, otevřený člověk, jako skutečná osobnost. A ten kredit překračuje hranice.
Čtěte takéPocta Miroslavu Zikmundovi
O to větší cítí člověk v tento den pokoru a respekt, když má připomenout neskutečných sto let životní pouti Miroslava Zikmunda, který společně s Jiřím Hanzelkou posunul představu o světě tisíců z nás o notný kus dopředu. A zároveň nám ten svět - místa, kam se většina z nás možná nikdy nepodívá, přiblížili tak plasticky a barevně - byť mnohdy i černobílou fotografií - že byl na dosah.
Pro stovky cestovatelů vzor a v dobrém slova smyslu provokace k akci, pro tisíce posluchačů, čtenářů i diváků spojnice snad do všech koutů světa. I do myšlení, zvyků a kultur celých národů - blízkých, vzdálených, skoro zapomenutých.
Je toho tolik, co by bylo možné ze zážitků pánů Zikmunda i Hanzelky připomenout. Já si dnes vystačím s jednou historkou, dokumentující, v jakých dobách cestovali světem. V roce 1947 si při zastávce ve Švýcarsku pořídili první dvě propisovačky. Novinka tehdy stála tolik, co skoro 140 litrů benzínu nebo čtyři noclehy se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v Curychu. Cena dnes prachobyčejné propisovačky...
Ano jsem zaujatý, okouzlený životem Miroslava Zikmunda, který má stále elán, byť načíná dnes další stovku života. A zaujatý i trochu pyšný jsem také proto, že jsem měl tu šanci být i v porotě, která včera vyhlásila první titul Cestopis roku a udělila Cenu Hanzelky a Zikmunda.
Tak všechno nejlepší - i za naše posluchače - k té krásné “stovce”, pane Zikmunde!
Související
-
Zikmunda s Hanzelkou obdivuju kvůli jejich filmařské práci, říká Dan Přibáň
Cestovatel Dan Přibáň mluví o svém vztahu ke slavné cestovatelské dvojici.
-
Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou
Nový tematický stream Českého rozhlasu nabízí u příležitosti 100. narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda desítky hodin historických zvukových záznamů.
-
Odkaz Hanzelky a Zikmunda láká i nejmladší generaci. Muže i ženy, říkají znalci slavných cestovatelů
Když slavil Miroslav Zikmund padesátiny, raději utekl na Cejlon. A fanda oslav není ani dnes. Letos se prý ale svým narozeninám vyhýbat nebude.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.