Petr Voldán: Šťáva, mísy a poháry

Tenistka Karolína Plíšková
Tenistka Karolína Plíšková

Tři slova, která tvoří dnešní ohlášení ranní glosy spolu zdánlivě odkazuji k tématu odkudsi z gastronomie. Ale zdání klame, tím spíš v podání Petra Voldána.

Za výrok, že neměla pro prohrané utkání na tenisovém Mistrovství Francie “šťávu”, to Karolína Plíšková pěkně schytala od Martiny Navrátilové. “U Karolíny tam nebyly emoce. Když nemáš šťávu na grandslamu, tak proč hraješ tenis?” Tvrdý, ale řekl bych výstižný postřeh tenisové legendy. Ale nebyl v posledních dnech ojedinělý.

Po poměrně ostudné prohře našich fotbalových reprezentantů s Austrálií 0:4, postrádal trenér Jarolím u týmu větší emoce. “Prostě když jdu na hřiště, tak chci vyhrát.” Tedy řekl vlastně to samé, jak se říká v bledě modrém. Je to zvláštní, kolik našich vrcholových sportovců postrádá vlastnosti, se kterými se do světové tenisové špičky dere vzrůstem prcek, ale bojovností Goliáš Argentinec Diego Schwartzman.

Pochopitelně, že i takové profesionály se vším všudy máme - kupříkladu je tu Petra Kvitová a s kariérou se zrovna rozloučivší virtuóz fotbalových fines - malý “Mozart” Tomáš Rosický. Ti a jim podobní vědí, že být jen dobrý na absolutní špičku nestačí.

Slavná salátová mísa

No a jsme od nedostatku “šťávy” - jinak řečeno enormní touhy vyhrát, u dalších slůvek z titulku. O gastronomii skutečně nejde. Jen tak mě prostě napadlo, jak to přijde, že vítězové získávají poháry a ti druzí většinou talíř. Z pohárů lze dobře na oslavu triumfu a odměnu za dřinu a nasazení pít šampaňské. A mísa, když to na titul nevyšlo? Můžete si na ni třeba naložit něco dobrého a uklidnit jídlem zjitřené nervy a zklamanou duši. Je tu pochopitelně jako vždycky výjimka, potvrzující pravidlo.

Na věhlasném tenisovém Wimbledonu sice čeká i letos na vítěze mužské dvouhry pohár, ale ženy se opět poperou o nádhernou mísu. A také Davis Cup se hraje o mísu, dokonce přezdívanou “salátová”.

Můžete se samozřejmě nad mou teorií o pohárech a mísách pousmát. Nicméně je s podivem, že někteří vrcholoví sportovci musí být vyzýváni, aby projevili větší touhu a zájem o vrcholný výsledek. A je nanejvýš typické třeba pro náš fotbal, že hráči jsou schopni viditelně zápas - i ne jen jeden - “odflinknout”, ale už se šušká o nutnosti vyměnit trenéra. Takže už raději úspěšné pondělí i celý týden.