Petr Voldán: Předčasný apríl aneb Hrátky s hymnou

msu18-den2-hymna_170420-042602_vman.jpg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy msu18-den2-hymna_170420-042602_vman.jpg

Apríl bude sice až za týden, ale trošku předčasně si prý zahrál už teď s autorem ranní glosy. Tak si poslechněte Petra Voldána.

Aprílové recese a žertíky mám rád a rok co rok se snažím napálit někoho z rodiny nebo sem tam aprílově znejistit i posluchače. Tentokrát mě ale “dostal” s notným předstihem náš olympijský výbor. Když jsem slyšel, že navrhuje prodloužení naší hymny, aby prý “delší hymna vyplnila lépe slavnostní ceremoniály například při olympiádách”, mrknul jsem na kalendář. Ale ten hlásí - do aprílu poměrně daleko.

Co to má náš olympijský výbor za starosti, říkám si. Hned mě napadlo, jestli by spíš neměl lobovat třeba za stadion místo rybníků pro rychlobruslařky, které štědře sypou medaile jak beránci, co se otřesou, a bez kterých by se slovutný výbor neměl občas moc čím chlubit. Ale místo toho problém krátké hymny...

Zrovna vrcholila v televizi jedna z disciplín Mistrovství světa v krasobruslení. A tak jsem si počkal a spustil stopky při hymně pro vítězné francouzské krasobruslaře. Co byste řekli? Verze Marseillaisy trvala minutku a 18 sekund. Poté jsem si poslechl oficiální nahrávku „Kde domov můj“ Orchestru Národního divadla. Pořízenou mimochodem před deseti lety s ohledem na výročí s osmičkami v roce 2008. Délka - minuta nula pět. Rozdíl pouhopouhých třináct sekund.

03233689_1.jpeg

A teď mi povězte, co řešíme, proč se najednou poněkud podivným návrhem s ještě podivnějším zdůvodněním zabývají nejen média, ale i politici? Ministr kultury dokonce vyvolává debatu, svolává komisi. Proč vadí prý krátký “Kde domov můj” - je to ten hlavní problém kultury, neřkuli sportu? Nechybějí peníze, za které vedení olympijského výboru už dokonce objednalo delší verzi hymny, třeba handicapovaným sportovcům?

Je snad hymna jen nějakou písničkou, o které budeme každých pár let licitovat? Nenahradíme korunovační jablko zlatou švestkou a do státního znaku nevoperujeme místo lva plachetnici z rumu, když nám ho nepřeje proradný Brusel?

A co takhle raději zachránit dům spoluautora hymny Františka Jana Škroupa, který je v Osicích na Královéhradecku ostudnou ruinou, než vymýšlet pseudoproblémy? Jo, kdyby to tak byl apríl. Přemýšlím, kde že to mám domov můj a tak už raději úspěšné pondělí i celý týden.