Petr Voldán: Opisování dovoleno aneb Svátky vzdělanosti a víry v pravdu

6. červenec 2018
Vitráž s výjevem upálení mistra Jana Husa a 8 šlechtickými erby, anonym střední Evropa, 2.pol.17.stol.- 1.pol.18.stol.

Je sice sváteční ráno, ale ani dnes nechybí ranní glosa. Petr Voldán a jeho zamyšlení na téma “Opisování dovoleno aneb Svátky vzdělanosti a víry v pravdu”.

Svátek příchodu bratrů Cyrila a Metoděje, kteří vzdělávali nové učence, překládali církevně právní texty a bohoslužebné knihy i památka Mistra Jana Husa, upáleného za víru ve svou pravdu, tyto svátky splývající ve dva volné dny za sebou slavíme paradoxně na pozadí kauzy poněkud podivného nabytí potvrzení o vzdělání.

Za časů věrozvěstů i kazatele Jana nebylo vůbec lehké se vzdělaní dobrat, kdežto za staletí, která jsme ušli do současnosti, se někteří z nás naučili, že o to vzdělání až tak nejde. Za důležitější považují certifikát, stvrzující, že nějaké to vzdělání někde získali. Jak a kolik už se neřeší, papír stačí a ten, jak víme, snese všechno.

Betlémská kaple

V dobách putování věrozvěstů, šířících vzdělanost, stejně jak za časů Mistra Jana Husa se znalosti množily často i opisováním učených textů a knih. Takové opisování nejde hodnotit jinak, než jako chvályhodné, prospěšné a bohulibé, kdybych chtěl setrvat i stylem v dobách dávných. Leč žijeme časy moderní, dynamické a tak není času se moc zdržovat. Svět čeká na lidi s certifikáty vzdělání, tak proč vymýšlet vymyšlené. Stačí něco tak trochu opsat. Jenomže tento druh opisování nemá s šířením vzdělanosti nic společného. Byť vlastně rovněž šíří - ale leda deziluzi o pravidlech.

Je to zkrátka rozdíl, který ale - bohužel dokonce i politikům v nejvyšších patrech - moc neříká. Divme se pak třeba i fotbalistům, kteří se snaží pravidla ohýbat na svém mistrovství. Bez ustání opakují snahy faulovat tak mazaně, aby to rozhodčí neodhalil a když se tak stane, dušují se, že se přece soupeře ani nedotkli. Přitom televizní kamery je jednoznačně usvědčují z podvodu.

Ruční přepisování bible

Že to je velký skok myšlenek od těch svátečních o učencích, šířících vzdělanost a zastánci pravdy, schopném se pro ni nechat upálit? Myslíte? Na pozadí toho, kam se posunulo zdánlivě obyčejné opisování nebo třeba s ohledem na skutečnost, že média skoro víc řeší, že ani Cyril s Metodějem, natož Mistr Jan Hus nedokázali zavřít nákupní centra, byť jsou svátečni dny, než aby se masivněji zabývala těmito osobnostmi, mi to ani nepřipadá. Bohužel. A tak už klidný pátek i celý víkend.