Petr Voldán: Neviditelní, ale hluční hazardéři

Reflexní prvky, ilustrační foto
Reflexní prvky, ilustrační foto
Od víkendu už bychom měli být jako chodci při pohybu na komunikacích vidět i za zhoršených podmínek, ve tmě, dešti, mlze nebo chumelenici. Což se ale podle všeho některým lidem nezamlouvá. A to se zase nezdá autorovi pondělní pravidelné glosy. Petr Voldán ji nazval „Neviditelní, ale hluční hazardéři“:

Tak nevím, co si o těch posměšných i nenávistných výkřicích, provázejících zavedení povinnosti být viděn na silnici za špatné viditelnosti, vlastně myslet. Je těm křiklounům líto pár korun v ceně piva nebo několika cigaret za reflexní pásek? Je to pro ně víc než lidský život? Co to má společného s hloupostmi o policejním státu, o svobodě rozhodování, o nemístné buzeraci lidí a podobných laciných slinách, kterými všichni ti chytráci plivají na snahu zachovat třeba jen pár lidských životů? Když víme, že jen za minulý rok o něj přišlo 72 lidí právč proto, že nebyli na komunikacích vidět.
Rádoby chytré žvanění o tom, že už chybí jen uzákonit, že se neolizuje nůž, nesahá na kamna nebo že by bylo dobré nařídit rovnou kulichy s majáčkem, mi připadá hloupoučké. A poněkud nehodné vtipnosti tohoto národa, který dokáže opravdové nesmysly kolem nás velice trefně trefovat humorným slovem. V tomhle případě bych ale ty kulichy s majáčkem nasadil právě takovým rozumbradům, kterým se zdá hrdinské svezení na populistické vlně, kterou i proti rozumným krokům v zájmu většiny soudných lidí s velkým gustem zneužívají i politici. Všem těm pseudo ochráncům práv jednotlivce, který podle tohoto pojetí má sám rozhodnout, jestli se ve tmě nebo mlze nechat srazit na krajnici, bych doporučil rozhovor s řidiči, kterým se takoví hazardující frajeři nebo lehkovážní senioři dostali pod kola auta. A obrázek střetu, který nezavinili, je budí ze spaní po celý život. Mimochodem - asi by těžko mohli charakterizovat oni odpůrci kroku, který může - proč to tedy neudělat - tedy může zachránit lidské životy, státy jako je Finsko, Polsko, Estonsko a další jako policejní. I tam totiž pomáhají méně zodpovědným za svůj život zákony, které předepisují chodcům být viděn při pohybu na komunikaci. Možná vám dnes připadám hned po ránu poněkud ostřejší. Máte pravdu, střety s hloupostí někdy člověka přece jen vytočí. Ale teď už klidné pondělí i celý týden.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.