Petr Voldán: Kafe s Heydrichem - až moc silná káva

Jsou jména, která u většiny lidí vyvolávají docela jasné souvislosti. Někdy i ty nepříjemné. Co víc dodávat k titulku dnešní glosy Petra Voldána „Kafe s Heydrichem – až moc silná káva“, než poslechněte si teď, co takové téma u autora vyprovokovalo:

Jsou některé věci, které člověk jen tak bez povšimnutí nepřejde. Nad některými podivnostmi stačí pozvednout obočí, nad jinými úlety zakroutit hlavou. Ale jsou případy, kdy – i kdyby si člověk tu hlavu ukroutil - nedá mu to, aby něco nepoznamenal, neřekl svůj názor. Ten případ nastal, když jsem si přečetl, že jedno naše nakladatelství nabízí - prý pro sběratele trička s portréty Adolfa Hitlera, nejnověji také Reinharda Heydricha nebo K.H.Franka. A některé – podle představitele firmy světové osobnosti ze sběratelské edice – prodávají i zvěčněné na kafáčích. Poněkud mi to rozum nebere a nedovedu si představit, jak se na takovou aktivitu pro sběratele dívají třeba obyvatelé Lidic nebo lidé v Ležákách, ale asi i jinde.

Sice už pětasedmdesát let od vyhlazení Lidic a vypálení obce Ležáky může svádět k setření největších emocí, ale neumím si představit myšlenkové pochody lidí, jako je zástupce nakladatelství, který bez problému konstatuje, že například předměty s Adolfem Hitlerem měly „povyrazit“ veřejnost a také posloužit jako mediální trik.

Příslušníci Schutzpolizei ve dvoře vypáleného Horákova statku v Lidicích

Přeloženo do normální řeči – neštítíme se ničeho, co nám pomůže přilákat co nejvíc zákazníků a vydělat co nejvíc peněz. Ani při pochopení pro rozdílnost názorů na to, kdo je a kdo není světová osobnost, při velké slabosti pro sběratele a nejrozmanitější předměty jejich zájmu mi to nepřipadá normální.

Mimochodem, před časem přišel jeden nizozemský řetězec s omalovánkami s obrázkem hajlujícího Adolfa Hitlera. Stížnosti zákazníků ho ale donutily nejen stáhnout kontroverzní omalovánky pro děti z prodeje, ale také se omluvit. Vyjádření hluboké lítosti ukazuje dost výmluvně, jak se také lze k podobným kauzám stavět.

Při vší úctě – a také s vědomím, že asi těžko na jeden problém budou mít všichni stejný názor – si dovolím minimálně konstatovat, že kafe v hrnku s Heydrichem a v tričku s portrétem Hitlera nebo Franka je pro mě příliš silná a hořká káva. A teď už klidný pátek i celý víkend.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.