Petr Voldán: Jo, děti, to byly časy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kniha, tajemno, stará kniha, duch knihy, sci-fi, fantasy

Jo, to byly časy, je občas možné zaslechnout. A tak si dnes poslechněte trochu podobné postesknutí Petra Voldána v ranní glose. Ale pozor, nečekejte nostalgii po starých časech. Petr Voldán se totiž dnes dal na žánr science fiction.

Tady, v hradeckém a pardubickém kraji jsme kdysi kupovávali i čerstvě trhané jahody přímo od pěstitelů. Stačilo zastavit někde u políčka při cestě autem a hned byl košík jahod na koláč, zasněně líčí prošedivělý muž vnoučatům. A společně se dívají z okna na porosty kiwi a mandarinek, střídající se se stromky olivovníků mezi Hradcem a Jaroměří.

Jejich čtyřmístný bezpilotní dron právě přelétává tubus pro soupravy, které v něm na vzduchovém polštáři překonávají tok Labe. Je srpen, ve kterém tu v časech jeho mládí moc vody kvůli vedrům neteklo. Ale to už je pryč, čas ani pokrok nezastavíš - pronesl to, co slýchával jako mladík od rodičů, když tak komentovali mnohaleté budování dálnice D11 a dodávali s nadějí v hlase - snad. Snad pokrok nezastavíš.

Dálnice D11 mezi Poděbrady a Hradcem Králové

Dnes je už bývalá dálnice z Prahy na hranice s Polskem přes Hradec a Trutnov, na kterou tu čekaly generace, součástí skanzenu stavebnictví první poloviny 21.století.

Letěli na víkend a vnoučata už se těšila na chladné kokosové mléko z palem na zahradě u Babiččina údolí. A děda zároveň zasněně vzpomínal na chuť ze svého mládí - na koláče s rybízem ze zahrádky. Teď jsou místo keříků rybízu také kiwi a rybíz se dováží z Finska, kde má lepší podmínky než v prohřáté krajině kolem Úpy.

Píše se rok 2060 a prostředí se tu rapidně změnilo. Kdysi proklínaná "vedra" s teplotami mezi 35 - 40 stupni Celsia jsou dnes počítaná za poměrně chladné počasí, které se může i podepsat na úrodě subtropických plodin, pěstovaných všude kolem.

Sci-fi

Ale dost už fantazií - jestli to tak bude nebo ne - už se osobně nedozvím. Nebojte je rok 2018, to nebyl úlet z horka a sluníčka. K té chvilce přimhouřených očí a z uzdy utržených fabulací mě přivedly zprávy o pokusech pěstovat u nás na Moravě zmíněné kiwi a další spekulace o tom, co bude, když budou pokračovat a stupňovat se letní vedra.

Kdo ví, třeba to bude jinak. Ale uvažovat o tom, jak reagovat na postupné změny klimatu je asi na místě. Tak si třeba fantazírováním zpříjemněte zase teplý, ale snad klidný víkend.

autoři: Milan Baják , pvo
Spustit audio