Petr Voldán: Dospělácké báchorky a pověsti

Na výmluvy a báchorky jsou experty většinou děti. Jak se ale ukazuje, ani my dospělí si nezadáme a někdy je to až k nevíře. Dnes tedy po ránu v glose trochu úsměvněji než jindy - i když jde v konečném důsledku o docela vážné věci, včetně zdraví. Nicméně Petr Voldán začíná příhodou o sežraném domácím úkolu a titulek pro glosu uvedl následující - “Dospělácké báchorky a pověsti”:

Kdo nezkusil někdy “opít okolí rohlíkem”, jak se také říká výmluvám a kličkování, když nám teče do bot. K následujícím humorným příběhům a hláškám mě inspiroval nejnovější dopingový případ italské tenistky Erraniové. Ale než si povíme její verzi příběhu, připomeňme si, jak školák zdůvodňuje absenci domácího úkolu - nemá ho, i když ho poctivě udělal, ale bohužel mu sešit sežral pes.

Experty ve výmluvách jsou mimochodem řidiči, přistižení za volantem po konzumaci alkoholu. Traduje se třeba propracovaná pohádka, jak se po havárii dostaly stopy alkoholu do těla řidiče, když mu z převráceného vozu začala kapat kapalina z ostřikovače, ve kterém jsou látky proti zamrznutí, rovnou do úst. Podobně dětinsky znějí báchorky a pověsti řidičů o spořádaných krabičkách rumových pralinek, kloktání ústní vodou a tak dále.

puzzle

Ve stejném stylu se nesou reakce na zdůvodnění nálezu zakázané látky v těle italské tenistky. Podle ní spadla asi do její polévky maminčina pilulka. A tak se dovídám, že komusi prý takhle spadly do guláše brýle na blízko a od té doby má celá rodina zrak jako ostříž. I jiní sportovci jsou solidní pohádkáři a co víc, mnohdy jim to, světe div se - a nebo snad už ne - projde. Zatímco americký atlet s tvrzením o přenosu zakázané látky líbáním kdysi uspěl, francouzský tenista nikoli. Divme se pak, že veřejnost na takové báchorky reaguje i přáním - a teď ještě tu o Karkulce.

Italka Erraniová dostala od své tenisové federace za prášek spadlý asi do polévky jen dvouměsíční zákaz a chápající italská komise jí navíc opakovaně testovala až po skoro čtyřech měsících. Dodám s ironickým podtextem - překvapivě s negativním výsledkem. Přitom jiní fasují mnohem tvrdší tresty a nebo jsou mimo hru i tací, kterým nic prokázáno nebylo. Tak pokračuje trochu už komediální seriál o dopingu s názvem “Dospělácké báchorky a pověsti” aneb “Z pohádky do pohádky”. A tak už raději příjemný pátek i celý víkend.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.