Petr Voldán: Chudák karafiát
Květiny s sebou nesou nejrůznější symboliku. A ta je někdy může i skoro existenčně zasáhnout. Přinejmenším na květinovém trhu. Což je případ například hvozdíku zahradního - tedy karafiátu, po léta u nás spojeného s dnešním datem. Jak konstatuje ve své glose Petr Voldán, květina u nás doplatila na symboliku svátku žen.
Lilie je prý čistota, žlutý tulipán žárlivost a mohl bych pokračovat - přes revoluci růží v Gruzii po karafiátovou revoluci v Portugalsku. A jsem vlastně u květiny, o které je dnes řeč.
Madona s karafiátem z dílny Leonarda da Vinci asi napadne málokoho. Zato spojení karafiátu s osmým březnem je až osudové pro tuto velice zajímavou květinu, která se z oblasti Středozemního moře rozeběhla do světa a dnes je jejím největším pěstitelem údajně Kolumbie.
Kněžna Libuše, Ema Destinová i třeba František Křižík - to vám nevypočítávám jen významné postavy naší historie, to jsou i jména různých druhů karafiátů, tak jak je dostaly novinky od pěstitelů z Klatov. Z města,kde by klidně mohli mít tuto božskou květinu, jak ji nazval švédský botanik Linné, i ve znaku, protože se jí tam věnovali už od konce napoleonských válek.
A právě jako oběť války o MDŽ skončil na dlouhé roky na chvostu popularity i karafiát, protože jsme ho vylili z vaničky se zprofanovanými oslavami mezinárodního svátku žen. Předlistopadový režim zpolitizoval jinak i v západním světě akceptovaný svátek natolik, že ho dnes v popularitě válcuje i komerční Valentýn.
A do země dříve vyhlášených klatovských karafiátů dnes tyto květiny létají ze světa.
Hnutí za emancipaci žen mezitím narostlo do takových rozměrů, že má mnohdy až militantní a jen těžko zdravým rozumem pochopitelné projevy. Švadleny z Ameriky, kde kdysi tradice MDŽ začala, tak jako ženy domáhající se i jen volebního práva, by asi koukaly.
A připadá mi, že původní myšlenky a hlavně projevy slušného chování, respektu a úcty k ženám jsou trochu někde v pozadí. Ty navíc nemusíme spojovat jen s dneškem, tak jako květiny si ženy určitě zaslouží i mimo svůj mezinárodní den. Včetně už znovu ožívajících, nevinných, pestrých, střapatých i jiných “chudáků karafiátů”.
Ale teď už příjemný osmý březen i celý víkend.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.