Petr Voldán: Boj s elektro větrnými mlýny

17. červenec 2017
žehlička

Když vám teď přečtu titulek pravidelné pondělní glosy Petra Voldána - “Boj s elektro větrnými mlýny“ - asi nebudete z tématu hned moudří. Ale jak už jsme si zvykli, Petr Voldán si se zdánlivě nesrozumitelným spojením v příštích necelých třech minutách určitě poradí:

Už víme, že kdo bojuje s větrnými mlýny, vede boj předem prohraný. Alespoň tak obrazně charakterizujeme marné souboje trochu vznešenějším slovníkem. No a s elektro větrnými mlýny to vidím podobně. Proč vám povím hned. Na Don Quiotskou dráhu se totiž podle mě vydali poslanci Evropského parlamentu. Nevím, jestli jen proto, aby naznačili, že jim naše spotřebitelské problémy leží na srdci a nebo, že snad skutečně věří v konečnou výhru nebo alespoň pozitivní změnu.

Každopádně se v minulých dnech opět vyslovili proti plýtvání materiálem, surovinami i energiemi kvůli krátké životnosti elektrospotřebičů a jejich časté neopravitelnosti. Což přináší neustálý koloběh nákupů nových spotřebičů a hromadění elektroodpadu. Europoslanci přicházejí s nejrůznějšími nápady - zavést prý štítek životnosti spotřebiče, stanovit výrobcům povinnost vyrábět opravitelné výrobky nebo umožnit jejich opravu výměnou součástek a ne celých bloků - pochopitelně mnohem dražších než drobnost - a podobně.

lednice, lednička, kuchyně, chladnička

Bohulibé a logické myšlenky, kterým asi zatleskáme všichni. Kdo by neznal vztek, když musíte vyhodit ruční mixér kvůli umělohmotné součástce, zákonitě opotřebované mnohem dřív a nezvratně narozdíl od dříve používané kovové. A nebo patálii s výměnou kompaktního světlometu u moderního auta, když odejde pouhá žárovka. Jenže ta je tak moderní, že ji sami někdy kvůli záruce ani vyměnit nemůžete. Každodenní příběhy.

Ale je tu veliké, podstatně ALE

Podniká se přece, aby se vydělalo, kvůli zisku. Kdo bude kupovat elektrospotřebiče, chrlené firmami v milionech kusů, kdyby mixér, žehlička, mobil a další vydržely skoro celý život. Trh by byl hned nasycený a co potom. Ani auta už nevydrží co dřív, což nese jednak pokrok konstrukční i materiálový, ale i hlavní cíl majitelů firem. Vyrábět víc a víc a víc. A v tom je ten háček ne-li hák.

Jak europoslanci nebo jiná instituce donutí soukromé podnikatele, abychom to měli jako zákazníci jednodušší, neřkuli levnější. Proto jsem skeptik a boj s elektro větrnými mlýny vidím v duchu tradice obrazného vyjádření - jako marný. A tak už raději příjemné pondělí i celý týden.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.