Petr Voldán: A stejně neporučíme

21. duben 2017
Sníh na Fulnecku v Moravskoslezském kraji

Téma dne - snad skoro všude počasí. Závan zimních teplot na některých místech i se sněhem vévodí jak zpravodajství, tak diskusím mezi lidmi. Jak ale konstatuje v dnešní pravidelné glose Petr Voldán, nic to nezmění na tom, že přírodě stejně neporučíme:

Děj se co děj, příroda je mocnější čarodějka, než my - tedy lidstvo jako takové. A když si vzpomene, tak nám v dubnu namaže kolem úst nikoli medu, ale tepla tolik, že i ty včely obalamutí a vytáhne z úlů. Aby po krátké mezihře ke zmatení protivníka - tedy nás, lidí, zmrazila naladění mas na jaro. A pověstný úsměv nám na tvářích mrzne nejen obrazně - i doslova.

Nikoli náhodou jsem použil označení člověka jako protivníka přírody

Pokud budeme trochu zodpovědně zpytovat svědomí, musíme si přiznat, že s přírodou spíš zápasíme, až bojujeme a jen v menší míře - bohužel hlavně pro nás - s ní spolupracujeme nebo ji chráníme. Navíc tyto záchvěvy zodpovědnosti nesou až moc nápadné stopy kampaní a hurá akcí, namísto promyšlených koncepcí nebo systémových kroků. O nich mluvíme většinou až když nám teče do bot - mnohdy nikoli jen obrazně. Navíc spíš mluvíme a diskutujeme, než konáme.

Ovocné stromy již začaly kvést, přišel ale sníh a mráz, který ohrožuje úrodu. Ovocnáři proto v sadech zapalují balíky slámy, aby tu alespoň trochu zvýšili teplotu

A tak se často odsuzujeme dobrovolně do rolí hasičů následků kalamit a katastrof

Co jiného je třeba využití vrtulníků v Německu k rozhánění mrazivého vzduchu při zemi na vinicích - v zájmu zachování úrody, obalováni kvetoucích stromů a kouřové clony proti mrazu kolem nich, zakrývání záhonů. I ti skuteční hasiči častěji zasahují, protože kloužeme na ledovce a sněhu a divíme se, co to příroda tropí.

A ta se zase asi diví, co se divíme my - tedy lidstvo jako takové. Je duben a za kamny prý máme ještě být - podle pranostik předků - tudíž se zimou by se mělo tak nějak počítat. Že udeřila silněji a citelněji je pak možná zase trochu naším přičiněním - nebo rovnou vinou? Odvetou za to - panovačností zavánějící - chování k ní? Možná, ale co je jisté, ani přes mnohé snahy jí zkrátka poručit neumíme. A vlastně ani sobě, tak jak chceme poroučet všemocné přírodě? Ale teď už klidný pátek i celý víkend.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.