Pečovatelská služba v Jičíně hledá posily a hodlá rozšířit služby o víkendech a svátcích

10. srpen 2018 09:58

Vedení Jičína rozhodlo posílit pečovatelskou službu a také rozšířit její provozní hodiny. Přibývá totiž klientů a pracovnice tak mají víc práce. Roste také zájem o umístění lidí do domova důchodců a denního stacionáře Domovinka. Na základě toho už zastupitelé schválili stavbu domu pro seniory v areálu bývalých kasáren, který postaví soukromý investor.

Pracovnic pečovatelské služby v Jičíně je nedostatek. V současné době jich pracuje na plný úvazek 14, město v posledních dnech přijmulo jednu posilu, přesto stále mají čím dál víc práce.

Budovy bývalých kasáren v Jičíně se promění v domov pro seniory. Město už podepsalo smlouvu

senior, seniorka

V Jičíně do tří let vyroste dům pro seniory. Smlouva mezi zhotovitelem a městem už je podepsaná. Dvě budovy v areálu bývalých kasáren Jičín prodal zhruba za 11 a půl milionu korun. Radní počítají s tím, že tato stavba pomůže vyřešit problém s nedostatkem míst pro starší lidi. V nových objektech najdou pomoc i lidi trpící Alzheimerovou chorobou.

„Je to z důvodu poptávky našich seniorů o poskytování služby v rámci pečovatelské služby. Jednak je to rozsah těch služeb a pak také pracovní hodiny," vysvětluje tajemník Peter Bareš.

A dodává, že nyní pracovnice poskytují ve všední dny službu od 7 do 20 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 13 hodin. Nově se služba rozšíří o víkendových a svátečních dnech a to od 8 do 20 hodin.

„Nejintenzivnější je to ráno, kdy klienti požadují služby. Pak roznášíme obědy, odpoledne nějaké úklidy a dovoz nákupu. Potom ještě v rámci Domovinky děláme to, že ty naše seniory do Domovinky svážíme a tam jim poskytujeme služby podle jejich požadavků," doplňuje Peter Bareš.

Město by uvítalo i dobrovolníky, kteří by měli zájem s péči o seniory částečně pomoc.

Klientka pečovatelské služby

Velký přetlak klientů také v centru Domovinka, kde ještě před pěti roky bylo pět klientů, nyní jich je tam 25 a také roste zájem o místění do domova důchodců.

„Je tam velký převis. Řekněme víc než jednonásobek toho, co ten domov pro seniory může přijmout," tvrdí Jan Jireš, mluvčí jičínské radnice.

Situaci by mohla částečně vyřešit stavba domu pro seniory v areálu bývalých kasáren, kterou už zastupitelé schválili.

Spustit audio

Související