Osmačtyřicetiletý fyzik Jan Kříž bude od července 2024 novým rektorem Univerzity Hradec Králové

7. prosinec 2023 07:51

Univerzita v Hradci Králové už zná svého nového rektora. Je jím osmačtyřicetiletý děkan Přírodovědecké fakulty, fyzik, Jan Kříž. Ve středu 6. prosince ho zvolil akademický senát. Kříž ve volbě porazil děkana Fakulty informatiky a managementu Josefa Hynka. Současný rektor, toxikolog Kamil Kuča, ve funkci skončí příští rok v červnu.

Čtěte také

Fyzik Jan Kříž byl na funkci rektora Univerzity Hradec Králové zvolen poměrem hlasů 17:6. Děkan Přírodovědecké fakulty UHK, docent Kříž, povede univerzitu v letech 2024 až 2028. Nynější rektor Kamil Kuča po dvou čtyřletých funkčních obdobích již kandidovat nemohl, v čele školy skončí k 30. červnu 2024. Následující den by se měl funkce ujmout jeho nástupce.

„Jsem velmi spokojen. Musím konstatovat, že jsem se báli, že třeba ten výsledek bude těsnější a budeme muset volbu opakovat. Ale dopadlo to hned na první pokus, takže mám velkou radost,“ uvedl Jiří Kos, student doktorského studijního programu na Přírodovědecké fakultě a současně člen akademického senátu Univerzity Hradec Králové.

Ve volbě oficiálně podpořil svého děkana Jana Kříže. Zastánce měl ovšem v akademickém senátu i jeho protikandidát, Josef Hynek, který je také v současnosti děkanem.

Čtěte také

„Vždy, když jsem přišla s nějakým podnětem za vedením fakulty, za panem Hynkem, tak vždy mi bylo umožněno moji myšlenku zrealizovat. Nebo mi bylo řečeno, proč to nejde. Dostala jsem pokaždé veškeré odpovědi. Pan Hynek se navenek vyjadřuje velmi pozitivně a věřím mu, co říká. Pro mne byl ideálním kandidátem, uvedla Petra Skořepová z Fakulty informatiky a managementu.

Josef Hynek už v minulosti funkci rektora UHK zastával. Zkušenosti tak byly podle Petry Skořepové dalším důvodem pro jeho zvolení. Celkem získal 6 hlasů, na nově zvoleného rektora Jana Kříže to ale nestačilo. Ten od 24 členů akademického senátu dostal hlasů 17. Jeden odevzdaný hlas nebyl platný.

„Nejsem úplně zastáncem toho, aby se lidé vraceli na funkce, ze kterých před časem odešli. Takže doufám, že to výhoda bude a že ji využiji, uvedl Jan Kříž.

Čtěte také

A doplnil, co chce dělat jinak než současný rektor Kamil Kuča. „Předně musím říci, že si velmi vážím toho, co Kamil Kuča pro Univerzitu Hradec Králové udělal. A to, co já budu určitě dělat jinak, bude se snažit být více viditelným rektorem a zároveň bych chtěl zlepšit komunikaci rektora se studujícími.

Několikrát také zaznělo, že je třeba bourat bariéry mezi jednotlivými fakultami. „Ať už jde o tvůrčí činnost nebo výuku, tak ta spolupráce by mohla být mnohem větší. Jako děkan jsem to sám vnímal a pokoušel jsem se to z této pozice překonávat. A je to možná i ten hlavní cíl, abychom skutečně byli jedna univerzita a táhli za jeden provaz, doplnil Jan Kříž.

Návrh akademického senátu UHK na jmenování Jana Kříže rektorem teď musí posoudit vláda. S účinností od 1. července 2024 jej pak do funkce jmenuje prezident Petr Pavel.

Spustit audio

Související