Opočno nabídlo k pronájmu přes 30 městských bytů v centru města. Zájem o ně vysoce převýšil nabídku

10. červenec 2024 08:54

Opočno na Rychnovsku dokončilo rekonstrukci dvou bytových domů v ulici Jana Pitry v centru města. Stavební práce za 11 milionů korun trvaly půl roku. V opravených domech vzniklo víc než 30 nájemních bytů, které budou volné k nastěhování už v srpnu. Další podrobnosti zjišťovala reportérka Natálie Poláková. 

V opravených domech vzniklo celkem 32 bytů, mezi nimi jsou malé garsonky i větší dvou a třípokojové byty. Většina z nich má lodžii nebo terasu. Zájemci o bydlení se mohli hlásit už od února. Podávání žádostí o přidělení bytu nebylo omezeno žádnými specifickými podmínkami.

Čtěte také

Hlásit se mohli nejen obyvatelé Opočna, ale také lidé z okolních obcí. Radnice tak chtěla podle svých slov přilákat do Opočna nové obyvatele, zejména mladé lidi, kteří by tam založili rodinu.

Jaký byl o byty zájem?
Zájem byl velký. V tuhle chvíli už jsou všechny byty rozebrané a přidělené konkrétním nájemníkům, kteří se nastěhují v průběhu léta.

Podle tajemnice městského úřadu Renáty Černé byl počet zájemců už v jarních měsících dvakrát vyšší než počet dostupných bytů. „Zájem byl velký, převyšoval počet bytových jednotek. Takže bytová a sociální komise města vybrala 32 nejvhodnějších adeptů na uzavření nájemní smlouvy. A v současné době máme minimálně 10 dalších zájemců pod čarou.“

Čtěte také

Bytová komise při posuzování žádostí přihlížela zejména k sociální a ekonomické situaci zájemců. Vzhledem k tomu, že nejde o sociální byty, tak měli přednost lidé, kteří budou moci splácet nájem. Co se týče nájemného, tak město určilo jednotnou výši nájmu 130 korun za metr čtverečný. Lidé v garsonkách tedy za měsíc zaplatí zhruba 4 a půl tisíce, nájemníci v největších bytech skoro 9 tisíc.

Mohou lidé stále podávat žádosti o přidělení bytu, přestože jsou v tuhle chvíli byty obsazené?
Ano, mohou. Pokud splní základní podmínky, tak je město zařadí na čekací listinu, vysvětluje tajemnice Renáta Černá. „Zásobník žadatelů o nájemní byty máme trvale na městském úřadě. Takže se samozřejmě uvolňují byty nejen v těchto bytových domech, ale i v jiných bytových domech. Tedy nájemníci jsou postupně obměňováni.“

Žádosti mohou lidé podávat pomocí formuláře, který je dostupný na webových stránkách města Opočna na Rychnovsku. Přihlášku je možné vyplnit také osobně na městském úřadě.

Spustit audio

Související