O kolik peněz přijde běžná rodina pokud vládní úsporný balíček schválí Senát a podepíše prezident?
Znovuzavedení nemocenského pojištění, platby za obnovitelné zdroje nebo konec školkovného. V našem seriálu vám přehledně vysvětlujeme, co jednotlivá opatření znamenají v praxi. Ať už jde o vyšší daně nebo konec některých slev na dani. Kvůli vládnímu úspornému balíčku v souhrnu přijde průměrná domácnost i o desítky tisíc korun ročně.
Redaktorka Adéla Kavříková má zpracovaný přehled, na kolik nás zásadní plánované změny vyjdou. Když si představíme modelovou rodinu - která opatření na ni dopadnou nejvíc?
Vždy bude záležet na konkrétní situaci. Ale představme si takovou klasickou rodinu - tedy dvě děti, z toho jedno ve školkovém věku - jeden z rodičů na rodičovské dovolené a druhý s průměrným příjmem kolem 43 tisíc hrubého.
Čtěte také
Tuto domácnost konsolidační balíček připraví podle propočtu hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila zhruba o 2 tisíce korun měsíčně. „Tuhle rodinu pravděpodobně nejvíc zasáhne to zrušení školkovného. Zároveň přenesení poplatků za obnovitelné zdroje zpátky na účty domácností. A toho vydělávajícího partnera se dotkne i zavedení nemocenského pojištění. Když to sečteme dohromady, tak v nějakém modelovém případě může taková rodina přijít za rok o zhruba o 22 tisíc korun.“
Právě zrušení takzvaného školkovného můžou pocítit rodiny s dětmi podle ekonoma nejvíc. Třeba v případě, že jejich děti chodí do státní školky s vyššími poplatky. Za dvě děti si v takovém případě mohli ročně odepsat z daní 34 tisíc korun. To už od příštího roku nepůjde.
A je v úsporném balíčku něco, co by mohlo lidi naopak potěšit a mohlo by to v praxi i zlevnit?
Třeba potraviny. A to díky tomu, že přejdou z 15 procentní sazby DPH do snížené 12 procentní. Neplatí to ale pro všechno zboží. Například minerálky a kojenecké vody vláda přeřadila dokonce do základní 21 procentní sazby.
Čtěte také
Právě to by mohlo podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové dopadnout na rodiny s malými dětmi. „Řekla bych třeba na mladé rodiny, které musí kupovat pro děti kojeneckou vodu. Protože z ní musí třeba připravovat náhradní mléčnou stravu nebo ji používají na vaření. Tedy to určitě není dobrý signál pro mladé rodiny.“
Naopak dobrou zprávu máme třeba pro ty, kteří rádi čtou. Knihy by totiž mohly od příštího roku zlevnit - a to díky tomu, že na ně bude nulová DPH - teď je 10 procent.
Na jaké další vyšší výdaje by se lidé měli raději připravit?
Domácnosti s velkou pravděpodobností opět čeká úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie, to už zaznělo před chvílí od analytika Víta Hradila.
Čtěte také
Letos poplatky na sebe vzal stát. V ročním souhrnu můžou přesáhnout klidně tisíc korun.
Energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák říká, že zásah do rozpočtu to bude i podle spotřeby. „Průměrná domácnost v bytě se spotřebou 2 megawatthodiny za rok si připlatí přibližně 1200 korun. To ovšem nejsou jediné poplatky, které vzrostou. Dále se očekává i navýšení distribučních poplatků přibližně o 20 až 25 procent.“
Vláda ani nepočítá s žádnými úlevami a finanční pomocí kvůli vysokým cenám energií - jako jsme to zažili letos.
Související
-
Základní rada při nákupu přes e-shop: nedělejte nic ve spěchu, ověřte si, komu chcete dát své peníze
Spotřebitelsky laděná radioporadna. Naším hostem je Mgr. Richard Gach, právník inspektorátu České obchodní inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj.
-
Jak si říci o peníze donátorů? To byl cíl organizátorů 1. ročníku Královéhradecké burzy filantropie
Královéhradecký krajský úřad připravil pro zástupce neziskových organizací seminář, jak připravit prezentaci před donátory na říjnové Královéhradecké burze filantropie.
-
Jak děti vzdělávat v oblasti financí, používat platební kartu či internetové bankovnictví? Kapesným!
Hostem naší dnešní radioporadny je Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů skupiny Home Credit. Jako téma jsme dnes zvolili kapesné pro děti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Schodek rozpočtu byl loni pátý nejvyšší od vzniku Česka, ale nejnižší od pandemie. Činil 271,4 miliardy
-
V Číně se šíří respirační nemoc způsobená virem, na který není vakcína. Pandemii ale nejspíš nezpůsobí
-
Státy by se měly potkat a mluvit o budoucnosti Sýrie. Pro Rusko ani USA není priorita, míní Schneider
-
Lotku se snažím vychovat, jak nejlépe umím, říká nevidomá máma Alena