Jak si říci o peníze donátorů? To byl cíl organizátorů 1. ročníku Královéhradecké burzy filantropie

21. září 2023 09:44

Královéhradecký krajský úřad připravil pro zástupce z řad neziskových organizací seminář, jak se připravit na prezentaci před donátory na říjnové Královéhradecké burze filantropie. Rady, jak si správně o peníze donátorů říci, získávali přítomní od zkušenějších kolegů z Pardubic. 

Čtěte také

Zkušenější kolegové z Pardubic pro zástupce z řad neziskových organizací a sociálních podniků připravili seminář s příznačným názvem: Jak se prezentovat. Tamní sdružení neziskových organizací má totiž za sebou už 11. ročníků, na kterých získalo na podporu projektům 16 milionů korun.

„Pozvali jsme všech 30 neziskových organizací, které podaly projekt. Je to pro ně zároveň takový bonus, i když se třeba nedostanou k prezentaci ve finále Burzy filantropie, tak si mohou zkusit, jaké to je, v osmi minutách se odprezentovat. Představit sebe a svůj projekt, jaký mám záměr a na co peníze potřebuji. A nějak to obhájit před donátory,“ vysvětluje koordinátorka královéhradecké burzy Iva Skalská, proč se rozhodli účastníky pozvat.

Čtěte také

A že to neziskovky ocenily, potvrdila například Petra Machová z hradeckého Šatníku. „Minimálně nás napadlo, jak tedy povedeme naši prezentaci. Bude to více vizuálně zaměřené a méně textu. Více ukázat, abychom zaujali a donátoři si nás zapamatovali. V burze Šatník žádá o peníze na novou podlahu, regály a také na plat koordinátora do svého centra.

Že získat peníze nebude nic snadného, si uvědomuje i Ludmila Valešová z křesťanského rodinného centra Sedmikráska. „I to, že záleží třeba i na tom, jak člověk chodí a vypadá. Není důležité jen to, co říká.

Aby chyb bylo při prezentaci před donátory co možná nejméně, přišli zástupcům neziskových organizací, poradit také zástupci z Pardubic. Za sebou mají už 11 ročníků, vybrali na nich už 16 milionů korun.

Čtěte také

„Každý donátor je zkušený ekonom, takže bych určitě dávala důraz na rozpočet," říká Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka. „A vůbec na vysvětlení, kolika klientům bude ten projekt k užitku. Kolika klientům bude sloužit. A dalším aspektem je, jestli projekt má nějakou udržitelnost, nebo když se zrealizuje, tak už nic dalšího nebude či tam bude nějaká návaznost.

„Teď probíhá hlasování donátorů, kde si každý z nich může vybrat 5 až 7 projektů, které by si přál vidět, dodává koordinátorka Iva Skalská.

Finále Královéhradecké burzy filantropie, na kterém budou vybrané projekty prezentovány, je veřejné a uskuteční se 30. října ve Velichovkách.

autoři: Naďa Kverková , baj
Spustit audio

Související