Nová smuteční síň v Broumově. Moderní stavba v blízkosti prastarého dřevěného kostela Panny Marie
Nová smuteční síň v Broumově stojí v těsné blízkosti významné památky, prastarého dřevěného kostela Panny Marie.
Čtěte také
Redaktorka Romana Pacáková se tam zajela podívat s architektem Pavlem Rydlem, který jí přiblížil, jak se s kolegy snažili projektem neokázalé, hliníkem opláštěné dřevostavby, navázat na historickou tradici, na stopy německého vlivu v tamní lidové architektuře a nerozhněvat si Génia loci tohoto místa.
Dovnitř se veřejnost běžně nedostane. Nová síň svou polohou a hlavní přístupovou cestou obnovuje osové uspořádání bývalého hřbitova, které stále připomíná místo vstupu uprostřed původního stromořadí podél silnice.
Nová obřadní síň se nachází v sousedství Broumovského hřbitova s dřevěným kostelíkem Panny Marie, který je nejstarší dochovanou stavbou ve střední Evropě a národní kulturní památkou. Na pozemku byl původně evangelický hřbitov, před roky zrušený. V 60. letech minulého století byla postavena obřadní síň, která ale už technicky nevyhovovala. Měla porušenou nosnou konstrukci nestejnoměrným sedáním, nevyhovující střešní konstrukci, izolace, výplně otvorů a zázemí. Proto bylo rozhodnuto navrhnout novou stavbu.
Autoři stavby: Pavel Rydlo, Pavel Tůma, Petr Šulc / INS spol. s.r.o., d3D
Pozemek je rozdělen na dvě poloviny. První část „rajská zahrada“ s hlavní cestou má travnatou plochu s nově vysázenými listnatými stromy. V druhé části pozemku „říši mrtvých“ je umístěna budova síně se zázemím.
Dřevěný kostel Panny Marie a obytné domy v blízkém okolí odkazují na původní zástavbu Broumovska. Nová smuteční síň se snaží původní charakter místa posílit. Typický “Heimatstil” tvar sedlové střechy je v interiéru otevřen do prostoru síně.
Čtěte také
Stavba nové síně byla založena na železobetonové desce pro eliminaci sedání na nestabilním podloží bývalého hřbitova. Nosná dřevěná konstrukce je rámová z lepených nosníků s difúzně otevřenou skladbou v nízkoenergetickém standartu. Fasáda a střecha síně je opláštěna falcovaným plechem šedočerné barvy.
Prostor síně je osvětlen oknem ve střeše nad obřadním prostorem a velkým oknem vedle lavic, orientovaným ke skupině stromů.
Na začátku stavby byl proveden archeologický průzkum a všechny nalezené ostatky byly uloženy na sousedním hřbitově.
Související
-
Do méně známých míst Broumovska míří stále víc turistů. Je na to ale příroda připravena?
Zájem turistů o Broumovsko roste. Prokazují to statistiky z počitadel umístěných v několika méně známých přírodních lokalitách regionu, například na stolové hoře Ostaš.
-
Na Broumovsku najdete úplně všechno. Přírodu, krásné výhledy, památky, festivaly, sport i zábavu
S Českým rozhlasem Hradec Králové si dnes vyšlápnete na Broumovsko. K výletům vás bude inspirovat Kateřina Agnolozzi ze Společnosti pro destinační management Broumovska.
-
V Broumově hledají historickou podobu města. Chtějí ji ukázat digitalizovanou ve virtuálním světě
Jak vypadal Broumov v dávné historii? To je otázka, která v těchto dnech zajímá především pracovníky Kulturního a vzdělávacího centra Klášter Broumov.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.