Do méně známých míst Broumovska míří stále víc turistů. Je na to ale příroda připravena?

8. červen 2018 10:15

Zájem turistů o Broumovsko roste. Prokazují to statistiky z počitadel umístěných v několika méně známých přírodních lokalitách regionu, například na stolové hoře Ostaš nebo vrchu Hvězda. Právě na obou zmiňovaných místech turistů výrazně přibývá a přitom pro ně neplatí téměř žádná omezení. To chtějí ochranáři změnit. Na tak velký počet návštěvníků prý totiž nejsou připravena.

„Sčítač má zbarvení, tak aby byl těžko odhalitelný. Je maskovaný," stojíme na stolové hoře Ostaš, úzkém místě turistického okruhu a Luboš Kala z obecně prospěšné společnosti Partnerství právě získává data z jednoho ze sčítačů, který je umísteň přímo podél turistické stezky.

„Musím nahoru na žebřík, tím se dostanu ke sčítači, který funguje na bázi skokové změny teploty. Nefotí, nezabírá řádný obličej," vysvětluje Luboš Kala.

Zájem turistů o Broumovsko roste

Data odečítá každé tři měsíce a to na čtyřech místech Broumovska. Kromě Ostaše, třeba také na vrchu Hvězda a na Adršpašsko-teplických skalách.

Výsledky dostává Agentura ochrany přírody a krajiny.

„Návštěvnost CHKO Broumovsko sledujeme už od srpna 2015. Hlavně na těch méně navštěvovaných profilech vidíme například v letních měsících v sezóně velký nárůst návštěvnosti v meziročním srovnání. Například na Hvězdě v srpnu 2015 máme 7 000 návštěvníků, ale v srpnu 2016 už je to 12 000," popisuje dosavadní získaná data Luboš Němeček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Zájem turistů o Broumovsko roste

Právě s ohledem na rostoucí návštěvnost některých míst na Broumovsku chystají ve vytipovaných lokalitách ochranáři nejrůznější opatření. Například na vrchu Ostaš.

„Tady stojíme za Krtičkovou vyhlídkou. Vidíte, že turistická stezka se rozšířila, je až k hraně sešlapaná, není tady vegetace, jsou tady sešlapané i kořeny stromů. Takže v těchto místech bychom rádi umístili zábradlí," říká Luboš Kala.

A další opatření budou následovat. Třeba i v souvislosti s nevyhovující infrastrukturou méně známých míst Broumovska. Někde chybí například dostatek parkovacích míst. Ochranáři i proto jednají s dalšími partnery o vzniku koncepce cestovního ruchu v celém Broumovsku.

Pastviny k Broumovu patří jako Český les
autoři: Milan Baják , PLE
Spustit audio

Související