Nejlepší ořechová bábovka podle cukráře Josefa Maršálka je od jeho babičky Boženky

Nejlepší ořechová bábovka podle cukráře Josefa Maršálka je od jeho babičky Boženky
Všichni, kdo mají rádi sladké, ocení, když bábovka nebo jakýkoliv dezert z třeného těsta je vláčný. Nesmí jít o dusivku. Jak upéct dokonalou vláčnou bábovku, nám poradil cukrář Josef Maršálek.
- 250 g cukru krupice
- 250 g hladké mouky
- 6 vajec velikosti „M“
- 100 ml mléka
- 100 ml oleje
- 1 kypřicí prášek do pečiva (12 g)
- 2 g soli
- 50 g vlašských ořechů
Postup
Všechno suroviny smícháme včetně žloutků smícháme v míse. Nakonec do těsta zlehka zapracujeme i sníh z bílků. Těsto nalijeme do formy, kterou jsme předem vymazali olejem, vysypali kokosem, mletými ořechy, ovesnými vločkami nebo moukou.
Vkládáme ihned do trouby rozehřáté na 160 °C a 35 až 40 minut neotvíráme troubu. Bábovka je upečená po 50 minutách. Poznáme to tak že do ní zabodneme špejli a vytáhneme ji suchou.
Josef Maršálek
Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.
V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.
Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.