Nic není chyba, je to zkušenost! Říká se svým osobitým půvabem Barbora Swinx Řeháčková
Jazzová, swingová a šansonová zpěvačka Barbora Swinx Řeháčková dostala do vínku nejen mimořádný půvab, ale také sytý hlas, se kterým umí bravurně zacházet. Kritiky je přirovnávána k Elle Fitzgerald. Právě písně této zpěvačky pomohly Barboře vybudovat repertoár včetně vlastního uměleckého stylu.
Barbora Swinx Řeháčková začala v rodném Jičíně v šesti letech hrát na čtvrtky, v sedmi na půlky, v osmi na třičtvrtky a v devíti na celé housle na ZUŠ u paní učitelky Vondřejcové.
Během své jazzové kariéry měla možnost vystupovat s hvězdami českého jazzového nebe. Na jednom podiu se sešla se zpěvačkou Vlastou Průchovou, Evou Pilarovou, Petrou Janů a zpěvákem Peterem Lipou aj., spolupracovala s bandem Felixe Slováčka, Swingbandem Ferdinanda Havlíka, Bohemia Bigbandem Bohuslava Volfa a vokálním kvartetem The Swings.
Zazářila na mnoha českých i světových jazzových festivalech. Pobývala v Německu i v Řecku, žije v Praze, ale nejvíc doma se cítí v Jičíně.
V roce 2012 byla Barbora Swinx Řeháčková vyhlášena portálem Super.cz za nejkrásnější jazzovou divu České republiky.
Život Barbory Řeháčkové dostal nový rozměr
Barbora je teď s bezmála ročním Adamem na mateřské "dovolené", její život dostal nový rozměr, je šťastná, ale už spřádá další pěvecké plány.
Jaké, to se dozvíte v rozhlasové Návštěvě, na kterou nás jičínská rodačka pozvala na místa spojená s jejím dětstvím: do podzimně vybarveného Libosadu a sousedního působivého areálu Valdštejnské lodžie v Sedličkách u Jičína.
Tam usedly s redaktorkou Vladislavou Wildovou v teple kavárny Café loggie, povídaly o životě, o tom, kterak se z violistky stala zpěvačka, kdo ji na hudební cestě pomohl a ovlivnil ji. Připomněla i skvělé jičínské kantory na tehdejší "lidušce".
V kavárně zazněla i moravská lidová jako vzpomínka na Barbořina dědečka z Moravy. A Bára přidala i známý nápěv z filmu Tenkrát na Západě.
Venku v Čestném dvoře lodžie potom Barbora na závěr s přehledem "vystřihla" slavnou Gershwinovu letní ukolébavku Summertime.
Dřív než si připomenete zvukovou atmosféru naší společné Návštěvy, přečtěte si krédo uznávané zpěvačky, které potvrzuje, že její původní studium hry na violu na teplické konzervatoři a působení v Severočeské filharmonii v Teplicích do jejího života nesporně patří: „Nic není chyba, co uděláme. To je jenom cesta. Zkoušíte, jestli to vyjde. Nevadí, že ne. Je to zkušenost."
Související
-
Co je nejkrásnější? Když děti baví dělat muziku. Týniště nad...
Dnes budeme hodně mluvit o swingu, o jazzu a taky o jednom legendárním týnišťském swingovém festivalu, který v pátek 2. a v sobotu 3. června 2017 potěší každého, kd...
-
Jazz je svoboda a otevřenost. Směs různých hudebních žánrů a...
Hradcem Králové opět prochází jazzový festival Jazz goes to town. Letošní již 23. ročník je podobný tomu loňskému, koncerty totiž najdete na stejných místech. Hudba...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.