Německý výtvarník Eric Buchholz: „Připomínejme si dějiny, žijme přítomností a mysleme na budoucnost“

20. srpen 2020

Moje maminka se svými rodiči byla vysídlena, ale všichni vždy mluvili o svém rodném kraji s láskou, říká německý výtvarník Eric Buchholz. Je nutné připomínat si dějiny, žít přítomností a orientovat se na budoucnost. A v oblasti bývalých Sudet to platí dvojnásobně. Na slavnostním setkání s autorem pro vás natočila reportáž Romana Pacáková.

Jak osobitě a pozitivně vidí vztah k domovině svých předků německý výtvarník Erik Buchholz, se můžete přesvědčit na výstavě jeho obrazů na zámku Adršpach.

Čtěte také

Erik Buchholz se narodil v Německu, ale jeho prarodiče pocházejí ze Zdoňova a jeho maminka se narodila v Horním Adršpachu. Po válce byli vysídleni, ale přes všechnu bolest, kterou prožili, vždy o svém rodném Broumovsku mluvili s láskou. Proto Eric Buchholz cítí silné pouto k rodnému kraji svých předků a rád se sem vrací.

Výstavu obrazů Erica Buchholze na zámku v Adršpachu pomohla uspořádat Štěpánka Šichová ze Společnosti česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše, která působí v našem severovýchodním pohraničí už 27 let a stará se o dobré česko-německé vztahy v oblasti bývalých sudet.

Hostem na adršpašském zámku byla také klavíristka a komponistka Sandra Siegmeier, Němka dlouhodobě žijící v České republice, která přeložila a spolu se svým otcem zhudebnila verše Gertie Hampel-Faltis. Tato nadaná básnířka pocházela z fabrikantské rodiny Faltisů a svůj život prožila na zámku v Teplicích nad Metují.

Přijďte se podívat, jak vidí vztah k rodnému kraji svých předků německý výtvarník Erik Buchholz. Výstava jeho obrazů nazvaná WIND WAND WUND podává svědectví o lidských charakterech i dlouhém přesgeneračním dozvuku historie. Na Zámku Adršpach ji můžete navštívit do 25. srpna.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...