Německý výtvarník Eric Buchholz: „Připomínejme si dějiny, žijme přítomností a mysleme na budoucnost“
Moje maminka se svými rodiči byla vysídlena, ale všichni vždy mluvili o svém rodném kraji s láskou, říká německý výtvarník Eric Buchholz. Je nutné připomínat si dějiny, žít přítomností a orientovat se na budoucnost. A v oblasti bývalých Sudet to platí dvojnásobně. Na slavnostním setkání s autorem pro vás natočila reportáž Romana Pacáková.
Jak osobitě a pozitivně vidí vztah k domovině svých předků německý výtvarník Erik Buchholz, se můžete přesvědčit na výstavě jeho obrazů na zámku Adršpach.
Čtěte také
Erik Buchholz se narodil v Německu, ale jeho prarodiče pocházejí ze Zdoňova a jeho maminka se narodila v Horním Adršpachu. Po válce byli vysídleni, ale přes všechnu bolest, kterou prožili, vždy o svém rodném Broumovsku mluvili s láskou. Proto Eric Buchholz cítí silné pouto k rodnému kraji svých předků a rád se sem vrací.
Výstavu obrazů Erica Buchholze na zámku v Adršpachu pomohla uspořádat Štěpánka Šichová ze Společnosti česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše, která působí v našem severovýchodním pohraničí už 27 let a stará se o dobré česko-německé vztahy v oblasti bývalých sudet.
Hostem na adršpašském zámku byla také klavíristka a komponistka Sandra Siegmeier, Němka dlouhodobě žijící v České republice, která přeložila a spolu se svým otcem zhudebnila verše Gertie Hampel-Faltis. Tato nadaná básnířka pocházela z fabrikantské rodiny Faltisů a svůj život prožila na zámku v Teplicích nad Metují.
Přijďte se podívat, jak vidí vztah k rodnému kraji svých předků německý výtvarník Erik Buchholz. Výstava jeho obrazů nazvaná WIND WAND WUND podává svědectví o lidských charakterech i dlouhém přesgeneračním dozvuku historie. Na Zámku Adršpach ji můžete navštívit do 25. srpna.
Související
-
Adršpach chystá rezervační systém pro vstup do skal. Omezí tím denní počet návštěvníků
Pro vstup do Adršpašských skal bude nutná on-line rezervace. Novinku plánuje obec Adršpach zavést od příštího roku. Cílem je omezení počtu turistů během hlavní sezóny.
-
Pískovna v Adršpachu je národní přírodní rezervací. Lidé ale zákaz koupání v ní porušují
V pískovně u vstupu do Adršpašských skal, která je národní přírodní rezervací, je dlouhá léta zakázáno koupání. To ale lidé stejně dlouhou dobu nedodržují.
-
Farmáři z Adršpachu hlásí útoky vlků na hospodářská zvířata. Šelmy za dva dny zabily čtyři telata
Vlci na Broumovsku opět zaútočili na hospodářská zvířata. Tentokrát v Adršpachu, kde zabili čtyři telata. Farmáři před pár dny vypustili zvířata ze zimovišť na pastviny.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.