Několik tisíc vakcín AstraZeneca proti covidu nestihli praktici spotřebovat. Také v našem regionu

7. září 2021 15:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca

Zdravotníci v Česku nestihli podle dat ministerstva zdravotnictví využít tisíce vakcín proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Očkovací látky po expiraci zbyly také v Královéhradeckém kraji. Podrobnosti zjišťovala reportérka Michaela Vančurová.

Kde přesně vakcíny zbyly?

Prošlé vakcíny v Královéhradeckém kraji evidují praktičtí lékaři, kterým je distribuovala Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle údajů ministerstva zdravotnictví nestihli praktici využít téměř 3500 vakcín proti koronaviru od firmy AstraZeneca.

Uvedli praktici nějaký důvod?

Když jsem s nimi mluvila, tak tu situaci popisovali tak, že ze začátku zájem o AstraZenecu byl, pak ale postupně začal ubývat.

Čtěte také

Velkým důvodem klesajícího zájmu byly podle nich negativní informace o očkovací látce, které se objevily v některých médiích a na sociálních sítích.

Řada lidí si prý od doktorů nenechala poradit a určité obavy jim nedovolily se vakcínou Astra Zeneca nechat naočkovat. Jeden z praktiků mi také řekl, že měl objednané lidi na druhou dávku vakcíny AstraZeneca, ale lidé bez jakéhokoliv důvodu nebo omluvy na očkování nedorazili.

Jen pro srovnání, v Královéhradeckém kraji má druhou dávku vakcíny od firmy AstraZeneca 27 tisíc lidí, druhou dávku Pfizeru má pak 238 tisíc lidí v kraji.

Jaká je v Královéhradeckém kraji proočkovanost?

Podle posledních údajů z krajského úřadu má v kraji zhruba 300 tisíc lidí dokončené očkování proti koronaviru a zdravotnici podali přes 600 tisíc vakcín. I nadále se pak v kraji očkuje na 11 místech, kdy většina z nich nabízí očkování bez předchozí registrace.

Spustit audio

Související