Největší šelmy ostrova Madagaskar jsou i s mláďaty k vidění v Safari Parku Dvůr Králové

19. srpen 2018 10:15

Odvěcí nepřátelé lemurů, největší a nejznámější predátoři ostrova Madagaskar, připomínající na první pohled ale spíše kočku nebo lasici. To jsou fosy madagaskarské. Právě těmto hbitým a elegantním šelmám se ve dvorském safari parku narodila po osmileté přestávce dvě nová mláďata. Od začátku tohoto týdne je mají poprvé možnost vidět i návštěvníci.

„Zazu a Zara se chovají jako typická mláďata šelem. Čas v průběhu dne dělí na hry, během kterých se zatím trochu neohrabaně učí lovit, a spánek. Ten zatím převládá. Všemu se téměř vždy věnují společně, málokdy se od sebe vzdálí," popisuje denní režim dvouměsíční samice Zary a stejně starého samce Zazu ošetřovatelka Kateřina Bílková.

Do ZOO Dvůr Králové se vrátila fosa madagaskarská. Podaří se odchovat vzácná mláďata?

Do ZOO Dvůr Králové se vrátila fosa madagaskarská

V ZOO Dvůr Králové mohou návštěvníci znovu po sedmi letech vidět fosu madagaskarskou. Jedná se o čtyřletého samce dovezeného ze zoo v Lipsku. Dvorská zahrada plánuje navázat na chovatelské úspěchy z minulých let, kdy se tu narodilo šestnáct mláďat. Samice by měla dorazit na podzim tohoto roku.

Dvojčata přišla na svět na konci května po necelých třech měsících březosti. „Fiana má zkušenosti s odchovem mláďat z předchozích zahrad, s jejími prvními potomky u nás jsme ale ze začátku zažívali docela horké chvilky," říká ošetřovatelka.

„Brzy po narození mláďat jsme jedno z nich našli po ránu mimo bedýnku, na první pohled vypadalo uhynulé. Nakonec se ale začalo hýbat a volat matku. Ta ovšem nereagovala, proto jsme jí ho odebrali, zkontrolovali zdravotní stav, který byl dobrý, a pokusili se ho vrátit zpět. Samice o něj ale ani poté nezačala projevovat větší zájem," popisuje Kateřina Bílková.

Mládě fosy madagaskarské v Safari Parku Dvůr Králové

Naštěstí se mládě nenechalo odradit a po pár hodinách ho ošetřovatelé pozorovali, jak saje mléko. Dnes už mláďata prospívají bez problému a pokoušejí se i o příjem masité potravy.

Madagaskar je pro přírodovědce Vladimíra Lemberka nejkrásnějším místem na světě

Přednáška o Madagaskaru s RNDr. Vladimírem Lemberkem

Už léta tam jezdí studovat lemury. A to i přesto, že mu tamější klima přineslo několik vážných zdravotních problémů. A protože královédvorská ZOO lemury a některá další zvířata typická pro tento ostrov chová, pozvala sympatického cestovatele na besedu.

Fosy ve volné přírodě upřednostňují samotářský způsob života a podobné je to i v lidské péči. Jsou proto spojovány jen na nezbytnou dobu v období říje. "Jakmile jsme přestali pozorovat páření, samce jsme od samice znovu oddělili. Po narození mláďat obstarává veškerou péči vždy pouze matka," zakončuje ošetřovatelka.

Safari Park Dvůr Králové byl první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se do Dvora Králové dostali první zástupci tohoto druhu, se tu narodilo a odchovalo 18 mláďat.

autor: Milan Baják | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související