Dvojčata lemurů a dvě mláďata drilů - to jsou novinky u primátů v Safari Parku Dvůr Králové

5. srpen 2018 10:44

Skupina šesti lemurů ve dvorském safari parku se v minulém týdnu rozrostla o nová dvojčata. Samec Fanfán Tulipán se tři roku od příjezdu z Francie stal otcem už devátého mláděte. Podobně je na tom tlupa drilů černolících, které chová safari park jako jediná zahrada v ČR a na Slovensku. V minulých dvou týdnech tam porodila samice Kebale i Kumasi.

V lemuří skupině byla dosud dominantní nejstarší samice Fiana. "Té se ale letos nepodařilo žádného potomka odchovat. Z toho důvodu po ní vůdčí pozici převzala sedmiletá samice Mada, která se jako jediná tentokrát stala matkou,“ vysvětluje postupy v hierarchii těchto poloopic ošetřovatelka Galina Žižková.

Lemuří rodinka se stará o chundelatou kuličku!

Lemur kata v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Dnešní návštěva ZOO Dvůr Králové nad Labem patří lemuří rodině. V loňském roce se do ní narodily 3 samičky, teď se rodinka stará o své první letošní mládě.

Nová mláďata spolu se všemi dospělými jedinci mohou v letním období návštěvníci vidět venku na Ostrově lemurů, který je od lidí oddělen pouze vodním příkopem. „Dvojčata se zatím pevně drží matčina břicha a po pár týdnech se přesunou na její hřbet. V té době je už ale samice nechává pohybovat i samostatně,“ říká ošetřovatelka.

Zatímco lemuři jsou typičtí svým dlouhým silným ocasem s výrazným proužkováním, drilové černolící, kteří se rovněž nedávno úspěšně rozmnožili, jsou známí díky své sytě temné tváři, která vyniká zejména u samců.

Mládě lemurů

„Tmavé zbarvení není u malých drilů zatím patrné a začíná se objevovat až během dospívání. Obě mláďata se zatím téměř nehnou od svých matek, které je svědomitě hlídají proti ostatním členům skupiny. Ti by je velmi rádi už teď zapojili do svých her,“ vysvětluje ošetřovatelka Romana Šormová.

Říkáme je ‚chytrý jako opice‘, ale docela dobře bychom mohli tvrdit ‚je mlsný jako opice‘

Dril černolící v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Uvěříte, až vám zoolog Michal Podhrázský poví, jaké dobroty si oblíbil dril černolící. V přírodě ohrožený primát má rád sladké ovoce, ale jeho jídelníček je hodně různorodý. Co všechno byste na něm našli, se dozvíte z reportáže redaktorky Dany Voňkové. 

Obě samice, Kumasi a Kebale, jsou velmi zkušené matky a dvorské prostředí jim svědčí, mláďata přivádějí na svět každoročně. „Je možné, že jim také svědčí přítomnost dvou pářících samců ve skupině. Právě to ji činí jedinečnou v porovnání s ostatními skupinami chovanými v lidské péči, ale i s těmi volně žijícími. Standardně totiž samice páří pouze jeden, dominantní, samec, který vede skupinu,“ popisuje ošetřovatelka.

Drilové se vyskytují v tropických lesích západní Afriky. Jejich populace ale čítá pouze několik tisíc zvířat, jsou ohroženi devastací krajiny a lovem pro maso. Lemuři na rozdíl od drilů žijí na druhém konci Afriky - na ostrově Madagaskar. Jsou to endemité, ve volné přírodě je tedy nenajdete nikde jinde než na tomto ostrově.

autor: baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související