Nejmodernější výukový areál v Česku nabízí Střední polygrafická škola ve Velkém Poříčí

19. prosinec 2018 09:15

Ve Velkém Poříčí na Náchodsku začalo oficiálně fungovat nové Centrum odborné přípravy polygrafických oborů. Jde o nejmodernější výukový areál v Česku, jeho součástí jsou nejen odborné učebny, ale hlavně dílny pro předtiskovou přípravu, tisk a dokončovací zpracování tiskovin. Královehradecký kraj za novou budovu včetně vybavení zaplatil téměř sto milionů korun.

Centrum odborné přípravy polygrafických oborů při Střední škole průmyslové, textilní a polygrafické ve Velkém Poříčí nabízí nové prostory pro praktickou výuku žáků včetně odborných učeben a dílen pro předtiskovou přípravu, tisk a zejména pro dokončovací zpracování tiskovin, které v současné polygrafické produkci nabývá na významu pro uplatnění výrobků na trhu.

Studenti krajských středních škol se dočkají nového vybavení nebo přestavby některých budov

Studenti krajských středních škol se dočkají nového vybavení

Rada Královéhradeckého kraje na svém posledním zasedání schválila hned několik bodů, týkajících se financování některých středních škol. Na různých místech regionu se tak studenti dočkají nového vybavení nebo přestavby své školy. Dohromady se podle Silvie Velčovské z Královéhradeckého krajského úřadu jedná o investice v řádech stovek milionů korun. 

„Projekt centrum odborné přípravy zahrnoval vybudování odborných učeben a dílen pro jednotlivé tiskové technologie a přípravu tisku, vybudování skladů papíru, barev, čisticích prostředků a skladu expedice. Celkové náklady na stavbu i vybavení centra novými technologiemi se vyšplhaly na 78,4 milionů korun s DPH. Desetinu této částky uhradil kraj ze svého," uvedl radní pro investice Václav Řehoř.

Stavbaři zahájili práci 1. září 2017 a předmětem veřejné zakázky byla realizace stavebních prací na budově školy v objektu Krausova 215 ve Velkém Poříčí. Výstavba zahrnovala také vybudování sociálního zařízení pro žáky a pedagogy, rekonstrukce střechy, topení, rozvodů vody a kanalizace, elektroinstalace a instalaci vzduchotechniky.

Nové centrum odborné přípravy umožňuje soustředit odbornou výuku do jednoho bodu, a tím ji i zkvalitňuje

„Výstavbou jsme získali nejlépe vybavené centrum pro výuku polygrafických oborů v rámci České republiky. Nové technologie, moderní prostory i zázemí výrazně zkvalitní výuku polygrafických oborů, ale budou je využívat i žáci dalších oborů, jako je například modelářství a návrhářství oděvů, které škola nabízí v Červeném Kostelci. Novým centrem jsme také vyřešili roztříštění dílen do několika budov, mezi kterými museli žáci přecházet. Zvýšili jsme tím i jejich bezpečnost, protože děti na cestě přecházely přes vozovku i železniční trať," uvedla náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová.

Otevření centra polygrafických oborů ve Velkém Poříčí

Kraj za téměř 10 milionů korun pořídil do Velkého Poříčí technologie pro digitální přípravu tiskových forem, nové počítače do učebny, technologie pro velkoformátovou laminaci a také technologie výseku, rylování a frézování na plotru CNC, dále stroje na řezání a gravírování laserem.

Čtěte takéStřední škola průmyslová, textilní a polygrafická ve Velkém Poříčí

„Nové centrum odborné přípravy je skvělé a žákům pomůže v získání praxe a zkušeností uplatnitelných v zaměstnání. Nesmíme ale usínat na vavřínech, další vývoj je potřebný a vyžaduje nové technologie. Areál školy ještě není plně využit, jak bychom chtěli, ale očekávám, že do několika let ve Velkém Poříčí vybudujeme školu, kterou nám bude každý v kraji závidět," doplnil ředitel Střední školy průmyslové, textilní a polygrafické Josef Matyáš.

Otevření centra polygrafických oborů ve Velkém Poříčí

Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická ve Velkém Poříčí připravila už na zítřek Den otevřených dveří pro veřejnost.

Objekt, kde se centrum odborné přípravy nachází, je velmi starý. Původně na tomto místě v roce 1895 vznikla mechanická tkalcovna, po první světové válce došlo k přestavbě do současné podoby. Během následujících let byla jeho část přestavěna na ubytovací zařízení, využíval ji také Svazarm jako sklad. Od roku 1978 je objekt využíván pro potřeby textilního učiliště.

Spustit audio

Související