Ve Velkém Poříčí začíná vyrůstat unikátní lezecký polygon pro výcvik záchrany ve výškách

13. březen 2018 09:35

Stavba lezeckého polygonu pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou může začít. Na základní kámen stavby v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí poklepali zástupci Hasičského záchranného sboru ČR, zhotovitele i projektanta. Vzdělávací a výcvikové středisko projde v následujícím roce rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH.

Slavnostní zahájení stavby nového lezeckého polygonu se uskutečnilo v areálu hasičské stanice ve Velkém Poříčí, kde má nový objekt vyrůst.

„Zahájili jsme stavbu moderního výcvikového střediska, které bude svého druhu v republice ojedinělé. Novým polygonem docílíme toho, že se zde budou moci vzdělávat nejen příslušníci HZS ČR, ale také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS. Kapacita střediska se totiž zvýší ze současných asi 140 vyškolených osob ročně až na 500 osob," řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Nový lezecký polygon vyroste v bezprostřední blízkosti náchodské hasičské stanice se sídlem ve Velkém Poříčí. Objekt bude součástí stávajícího výcvikového zařízení.

Zahájení stavby unikátního lezeckého polygonu ve Velkém Poříčí

Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity.

„Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi," uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč.

Odhadem se bude moci realizovat ročně až 25 kurzů s maximální kapacitou 20 osob.

Zahájení stavby unikátního lezeckého polygonu ve Velkém Poříčí

Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí je organizační složkou HZS Královéhradeckého kraje. V roce 2002 bylo pověřeno prováděním základní a pravidelní odborné přípravy hasičů - instruktorů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. V současní době disponuje zařízení dvěma výcvikovými trenažéry. Nachází se zde lešeňový trenažér s umělou lezeckou stěnou a příhradové stožáry vysokého napětí.

Stávající trenažéry však kapacitně neumožňují rozšíření odborné přípravy. Navíc jsou všechny umístěné venku a nejsou žádným způsobem kryté či chráněné. Proto je období, po které je možné provádět praktický výcvik, omezeno.

Zahájení stavby unikátního lezeckého polygonu ve Velkém Poříčí - vizualizace

Cena zakázky na modernizaci stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska bude 53,7 milionu korun včetně DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryje 85 % nákladů, zbytek bude hrazen ze státního rozpočtu.

Termín dokončení výstavby, předání a převzetí díla je stanoven nejpozději do jednoho roku. Nový lezecký polygon by tak mohl začít sloužit na jaře 2019.

autoři: Milan Baják , PLE , GOT
Spustit audio

Související