Ne všechny navrhované změny ve vládním konsolidačním balíčku nutně musí zatížit rodinný rozpočet

23. říjen 2023 09:00

Poslanci minulý týden schválili vládní plán úspor - takzvaný konsolidační balíček. Ten teď zamíří do Senátu. Vláda si od úsporných opatření slibuje snížení schodku skoro o 100 miliard korun v příštím roce. Konsolidační balíček upravuje výše některých daní a ruší většinu daňových výjimek. Ne všechny navrhované změny ale musí zatížit rodinný rozpočet. 

Podrobnosti nám vysvětlí redaktorka Adéla Kavříková. Připomeň nejprve, jak se mají od ledna změnit sazby DPH?
Místo tří sazeb budou jen dvě. K té základní - jednadvacetiprocentní - přibude snížená sazba, která má nově být 12 procent. Ty dvě snížené, na které jsme teď zvyklí - tedy desetiprocentní a patnáctiprocentní - zaniknou.

Do vyšší sazby DPH zamíří třeba i kadeřnické služby nebo čepované pivo. Co ale naopak může od ledna zlevnit?
Těch položek je několik. Jednou z nich jsou potraviny.

Čtěte také

Ty teď spadají do patnáctiprocentní sazby, od ledna by ale měly přejít právě do té snížené, dvanáctiprocentní.

To by mělo zlevnit zboží na pultech obchodů, říká prezident Asociace obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Snížení sazby DPH na potraviny znamená, že všichni obchodníci tu nižší DPH plně promítnou do cen. Proti tomu bude působit vyšší DPH na nápoje, takže bude záležet na tom, kdo má jak poskládán svůj nákupní košík. Pokud ale nenakupuje velký objem nápojů, tak tu cenu sazby bezpochyby uvidí.“

Nápoje mají totiž - na rozdíl od potravin - být v té vyšší - jedenadvaceti procentní sazbě. Zlevnit by ale od ledna mohly třeba také stavební práce, které se ocitnou ve snížené sazbě. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví ale nebude snížení cen ze strany firem rozhodně automatické.

Čtěte také

Záležet bude na každé jednotlivé společnosti, upozorňuje prezident svazu Jiří Nouza. „Je tam celá řada, které ty stavby prodraží. Ceny materiálů a ceny energií, které vstupují do těch materiálových nákladů. Takže já si osobně myslím, že žádný významný dopad na zlevnění by to mít nemělo.

Pokud by ale firma snížení sazby do ceny promítla, zákazník by mohl ušetřit tisíce korun. Například podle propočtu společnosti Cyrrus z letošního května by na stavebních pracích za 100 tisíc korun ušetřil zhruba 2 500.

Další položkou, která by mohla od příštího roku zlevnit, jsou pohřby.
Pohřební služby se přesouvají z patnáctiprocentní sazby do dvanáctiprocentní. Pro představu - pohřeb s kremací, který je v Česku podle Asociace soukromých pohřebních služeb nejžádanější, vyjde teď průměrně na 30 až 35 tisíc korun. A to bez květinové výzdoby a pronájmu obřadního místa.

Čtěte také

Jestli za něj od příštího roku zaplatí zájemci díky snížení sazby méně, ale není vůbec jisté. Víc už předseda Asociace Jaroslav Mangl. „Jsme dlouhodobě podfinancovaní. Největší náklady jsou na personál. Astronomické částky jsou třeba co se týká energií. Ta je čtyřikrát dražší, než byla. Chladící boxy běží neustále, i když je tam třeba jen jeden nebožtík.

A já ještě dodám, že do nižší sazby DPH se mají od ledna přesunout třeba ještě léky nebo tištěné noviny. Vůbec žádná daň z přidané hodnoty se nebude připočítávat u knih. Ani tam ale zdaleka není jisté, že jejich ceny klesnou.

Spustit audio

Související