Náchodská nemocnice se pro jistotu připravuje na druhu vlnu epidemie nového typu koronaviru

4. květen 2020 11:58
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vedení náchodské nemocnice nakoupilo respirátory typu FFP2 od soukromé firmy

Náchodská nemocnice stále shání ochranné pomůcky pro svůj personál a to bez ohledu na státní a krajské dodávky. U nich totiž prý neexistuje žádný plán distribuce. Vedení nemocnice nejnověji nakoupilo jednadvacet tisíc respirátorů typu FFP2 od soukromé firmy. Podle obou stran byly ochranné pomůcky prakticky za nákupní cenu, mnohonásobně levněji než od jiných distributorů.

Zástupci náchodské nemocnice si právě přebírají nejnovější zásilku respirátorů od soukromé společnosti Dedra. Ta zdravotníkům v minulých týdnech pět tisíc respirátorů FFP2 darovala, navíc ze svého zaplatila atest v hodnotě šedesát tisíc korun, tuhle zásilku nemocnici dodala prakticky za nákupní cenu. Podle majitele Františka Černého si účtuje 39 korun za jeden respirátor.
„Vzali jsme pouze nemocnici Náchod. Nehodláme s tím obchodovat. Jen jsme pomohli nemocnici s nedostatkem zdravotnických pomůcek."

Čtěte také

Respirátory společnost Dedra objednávala z Číny už před několika týdny, v době největšího zájmu o podobné zboží.

Tehdy podle ředitele nemocnice v Náchodě Jana Macha poptávka výrazně převyšovala nabídku a rozdíly v cenách byly obrovské.
„Ve stejné době jsem dostal z jiné české firmy nabídku 300 korun bez DPH za jeden respirátor."

Tahle zásilka podle Jana Macha zdvojnásobila počet respirátorů v náchodské nemocnici. Zásoby jsou prý nutné, vzhledem k tomu, že není jasné, jak dlouho epidemie potrvá a jestli se nevrátí.
„Možná se nám nákaza může vrátit na podzim nebo i později. Takže potřebujeme být připravení."

Vedení náchodské nemocnice nakoupilo respirátory typu FFP2 od soukromé firmy

Denně nemocnice spotřebuje stovky těchto respirátorů, používá je totiž každý zdravotnický pracovník. Říká to náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Markéta Vyhnanovská.
„Zásoby máme v současné době tak na měsíc, možná na měsíc a půl."

Čtěte také

Ve stejný den jako tyhle respirátory dostala nemocnice i ochranné pomůcky od Královéhradeckého kraje. Kdy přijdou další ale jasné není.

Žádný centrální plán zásobování na příští dny nebo týdny totiž neexistuje.
„Opravdu, co přijede dopředu netušíme. Je to avizováno třeba den dopředu, někdy ani to ne. Takže se sami snažíme zásobit tak, abychom měli dost."

Nemocnice přitom potřebuje nejen roušky a respirátory, ale i další ochranné pomůcky. Kromě rukavic například i pláště. Právě ty náchodské nemocnici momentálně nejvíc chybí. Nemá jich akutní nedostatek, ale ani žádné zásoby.

Spustit audio

Související