Na Trutnovsku je aktuálně zhruba každý padesátý člověk nakažený koronavirem. Situace se nelepší

2. únor 2021 09:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Post-covidové oddělení Fakultní nemocnice Ostrava

Koronavirová situace na Trutnovsku je stále velmi vážná. Podle nejčerstvějších údajů hygieniků je tam aktuálně 2224 lidí pozitivních na koronavirus - nemocný je tedy zhruba každý třiapadesátý člověk z regionu. A na hranici svých kapacit je proto i trutnovská oblastní nemocnice.

Čtěte také

„Třeba víkend proběhl v klidu v porovnáním s tím, jak to vypadalo v uplynulých týdnech. Ovšem v pondělí opět čísla hospitalizovaných narůstají, takže celkově na všechny krajské nemocnice máme volných necelých 30 standardních a 2 intenzivní lůžka," říká mluvčí krajského Zdravotnického holdingu Lucie Chytilová s tím, že právě nemocnice v Trutnově měla běžných lůžek 5 a intenzivní 2."

To jsou ale jen čísla, realita je trochu složitější.
„Reálná situace je samozřejmě taková, že nemocnice je zcela plná a snažíme se lůžka uvolňovat jedině tím, že pacienty posunujeme, pokud to jejich stav umožní, zase na oddělení následné péče a podobně."

Hygienici se stále snaží přijít na to, co může být hlavní příčinou situace na Trutnovsku.

Výsledky ze Státního zdravotního ústavu, kde dál zkoumají odebrané vzorky, by měly potvrdit nebo vyvrátit výskyt takzvané Brigity, tak je pojmenovaná nakažlivější britská mutace koronaviru.

Post-covidové oddělení ve Fakultní nemocnici Ostrava

Jestli se ale Brigita vyskytuje ve větším množství i na Trutnovsku nebo obecně v kraji zatím stále jasné není. Hygienici mohou poskytnout aspoň aktuální čísla.

„Bohužel, aktuální situace se nemění k lepšímu. Počty pozitivních jsou v našem kraji stále dost vysoké," za touhle větou mluvčí krajské hygieny Veroniky Krejčí se skrývá přes sedm a půl tisíce aktuálně nemocných v kraji.

Čtěte také

Nejvíc - už zmíněných 2224 - jich je na Trutnovsku, o zhruba šedesát méně na Hradecku, kde ale žije výrazně víc lidí než v okolí Trutnova. Nejméně nemocných - pokud jde o ta absolutní čísla - je na Rychnovsku, něco přes 700.

Podle ředitele krajské hygienické stanice Ivana Kučery padla na bezpečnostní radě kraje další nepříjemná informace.
„Skutečně do lůžkových zařízení i vážnějších stavů se dostávají stále mladší ročníky. To znamená, že opravdu v nemocnicích leží a jsou ve vážném stavu i lidé podstatně mladší než jak jsme o tom uvažovali v počátku."

Hygienici i zdravotníci proto opakovaně vyzývají každého, kdo má jakékoli příznaky, aby nic nepodcenil a nechal se pokud možno co nejdřív otestovat. A apelují na dodržování základních preventivních opatření, bez toho se situace podle nich nejspíš nezlepší.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související