Na nádraží v Trutnově můžete navštívit ve speciálním vlaku Lemkin putovní výstavu o genocidě

Vlak Lemkin v Trutnově. Upravené dřevěné vagóny nabízejí putovní výstavu o genocidě
Na trutnovském nádraží stojí až do středy na prvním nástupišti speciální vlak. Upravené dřevěné vagóny nabízejí v putovní výstavě nejen vysvětlení toho, jak se do jazyků po celém světě dostal pojem genocida, ale také ukazují příběh muže, který se zasadil o to, že se genocida stala zločinem. Co vše je ve vagónech připravené?
Čtěte také
Čtyři staré dřevěné vagóny popsané bílými nápisy tvoří zvláštní vlak, který dorazil na trutnovské nádraží. Nepřivezl žádné cestující, ale vzpomínky na události staré 75 let.
„Jednotlivé vagóny jsou rozděleny životními etapami Raphaela Lemkina, polského právníka židovského původu, autora termínu „genocida" a návrhu Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy, která byla podepsána 9. prosince 1948. Tohle 75. výročí si právě projektem vlaku Lemkin připomínáme,“ říká Pavel Chalupa z Centra studií genocid v Terezíně, jeden ze spoluautorů celého projektu.
„Vagónky, kterým se říká takzvaně hytláky (z německého Hüttelwagen), jsou staré podobně jako zmíněná úmluva. Jsou 75 let staré. A záměrem bylo, spolu s výtvarníkem Milanem Davidem, vytvořit atmosféru a pocit, které návštěvníci dostávají, když sedí a dívají se na projekci uvnitř onoho manipulačního prostoru ve vagónu.“
Čtěte také
„Že se doslova ocitli v originál vagóně, ve kterém se tenkrát převáželi vězni, zajatci a tak dále,“ vysvětluje Pavel Chalupa. „A je to i trochu spojeno se zážitkem, teď je například zima, tak je uvnitř zima. A když bylo teplo, tak bylo ve vagóně opravdu vedro, že se tam nedalo ani moc vydržet.“
„Já říkám návštěvníkům, vidíte, vydrželi jste to 10 minut, a už je vám nepříjemně. Ale ty transporty cestovaly třeba 3 nebo až 10 dnů. Výjimečně i 11.“
V posledním vagóně s číslem 4 je zveřejněn i celý text Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Úmluva má 8 článků. ale stačí si připomenout jen ten první. Smluvní strany se zavazují, že genocida, ať spáchaná v míru nebo za války, je zločinem podle mezinárodního práva. a zavazují se proto zabraňovat mu a trestat jej.
Související
-
Děda legionář. Muzeum v Pecce splétá osudy cukráře a mašinfíry obrněného vlaku Orlík v Rusku
V Pecce na Jičínsku bylo otevřeno nové muzeum. Je výsledkem spolupráce Petra Jůzy a Zdeňka Chramosty, jejichž dědečkové spojili životy s tamním domem čp. 12 na náměstí.
-
Hrůzy 2. světové války je třeba stále připomínat. Hlavně kvůli mladé generaci, říká David Tišer
Lidé po celém světě si 2. srpna připomněli Den romského holokaustu. Na pražském Náměstí míru proběhla pietní akce s názvem Leperiben: My nezapomínáme!
-
Nejdůležitější je život, až potom pohodlí. Procházka po...
V prosinci to bude 75 let, co odjel z Hořic transport s místími židy. Hořické muzeum se sice opravuje, ale přesto zve na výstavu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Advokát tvrdil, že se zasmál, když jeho klient psal nenávistné příspěvky o dětech. Hrozí mu trest
-
Daně 2025: Chudší lidé dají z platu za spotřebu víc. Změny si ale žádá spíše zdanění práce a majetku
-
Genetici vzkřísili ‚zlovlka‘ ze Hry o trůny. Chtějí i návrat mamuta a tasmánského tygra
-
Proruská jednotka poslala Čecha válčit proti Ukrajině, státní zástupce ho i její členy obžaloval z terorismu