Muzeum hraček Stuchlíkovi: Děti baví co se hýbe, hraje nebo zvoní. Dospělí jsou nadšeni z retro věcí
Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově vás a vaše děti zve k návštěvě po celé období jarních prázdnin. Své si tady najde návštěvník v každém věku. Na první pohled mají jasnou početní převahu kočárky různého stáří, všech možných typů a velikostí. Záplavou hraček, které v člověku vyvolávají vzpomínky na dětství, redaktorku Romanu Pacákovou provedla Michaela Bousová.
V Muzeu hraček Stuchlíkovi najdete v několika velkých místnostech retro hračky od 19. století po 80. léta 20. století.
Čtěte také
Hračky z 50. až 80. let minulého století zaplňují tři sály a při pohledu na ně se vrátí do dětství většina dnes dospělých návštěvníků.
Dětská vozidla, gumové panenky, postýlky a kolébky, dřevěné tahací a houpací hračky, kuchyňky a pokojíčky pro panenky z různých období, které přesně odráží dobovou módu a zařízení domácnosti.
Pro srovnání je zde také několik instalací skutečného zařízení domácností našich prababiček.
Kočárky zabírají největší část výstavní plochy
Nejstarší kočárek je z roku 1890, ručně vyplétaný proutěný kočárek s velikými koly. Kočárky v té době byly považovány za dopravní prostředky a jezdilo se s nimi po silnici. Chloubou muzea jsou nejstarší porcelánové a hrací francouzské panenky.
Také pro pány a kluky je v Muzeu hraček Stuchlíkovi připraveno mnoho radosti. Autíčka, mechanické hračky a především vláčky a mašinky. V expozici je postaveno velké kolejiště z počátku 20. století, po kterém jezdí mašinka z roku 1913.
Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově má otevřeno po celou dobu jarních prázdnin. Pro všechny děti jsou připravené soutěžní úkoly o sladké odměny.
Muzeum hraček Stuchlíkovi
nedávno otevřeli manželé Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Je to muzeum, kde si určitě i vy vzpomenete, s čím vším jste si jako malí hráli.
Můžete si tam udělat výlet každý prázdninový týden od středy do pátku vždy od 10 do 14 hodin.
Související
-
Jana Malá se pohybuje s pomocí francouzských holí. Přesto s láskou vyrobila už stovky hraček
Manželé Jana a Miloslav Malých se v posledních letech pohybují výhradně s pomocí francouzských holí, důležitou oporou v domácnosti je jim dcera Markéta.
-
Hračky s příběhem. Panenka z koncentračního tábora našla...
Kdo si hraje, nezlobí. To platilo před lety, před staletími, platí to určitě i dnes. A my vás právě na jedno takové kouzelné místo, kde si každý hraje, dnes zavedem...
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.