Mrkev zapečená s mletým masem a se žampióny. Je zdravá i chutná

Mrkev, nenápadná kořenová všední zelenina má na organismus blahodárné účinky. Věděli jste, že funguje jako první pomoc při střevních potížích nebo že se díky ní dá hubnout? V české kuchyni má léty prověřenou tradici. Dá se sehnat celoročně a málokomu nechutná.

Pokud se člověku, který se zajímá o zdravou výživu, řekne mrkev, téměř automaticky mu v hlavě naskočí betakaroten. Karotenoidy a z nich zejména betakaroten jsou z hlediska zdravotních účinků mrkve látkami nejcennějšími. Z karotenoidů lidské tělo syntetizuje vitamín A, který hraje stěžejní úlohu při fungování imunitního systému.

V létě jsme atakováni informacemi o nutnosti dostatečného příjmu betakarotenu, aby se naše kůže lépe vyrovnávala s negativními účinky slunečního záření. Místo chemických tablet, které doporučuje reklama, stačí denně sníst jednu mrkev.

Už od nejútlejšího věku slýcháme, že mrkev je dobrá na oči. V pozadí opět stojí vitamín A, jehož nedostatek v potravě se projevuje až šeroslepostí.

Mrkev obsahuje i významné množství selenu. Jeho nedostatek se podepisuje na oslabení nervové soustavy zejména při reakcích na stres, na nesprávném fungování kardiovaskulární soustavy a na snížené mužské plodnosti.

A proto máme dnes pro vás jeden zajímavý a chutný recept s mrkví.

Suroviny:
750 g mrkve
300 g mletého masa
1 lžíce másla
½ lžičky cukru
sůl
pepř
4 lžíce bílého vína
100 g smetany
250 g čerstvých žampiónů
svazek petrželky
150g polotvrdého sýra např. goudy
150 ml zeleninového vývaru z kostky

Žampiony

Postup přípravy mrkve zapečené s mletým masem a se žampióny:
Mrkev očistíme, omyjeme a podílně rozčtvrtíme.
Rozehřejeme máslo, přidáme mrkev, lehce poprášíme cukrem a dusíme asi tři minuty. Osolíme a opepříme.
Mleté maso osmahneme na trošce oleje.
Houby očistíme a nakrájíme na plátky.
Sýr nakrájíme na kostičky.
Víno s polovinou smetany zvolna vaříme na mírném ohni šest minut.
Troubu předehřejeme na 200 stupňů.
Do zapékací formy dáváme střídavě vrstvu mrkve a masa a nakonec zakončíme vrstvou hub.
Vše zalijeme zeleninovým vývarem a posypeme nakrájeným sýrem.
Pokapeme zbylou smetanou a zapečeme.
Podáváme ozdobené petrželkou.

Vařená mrkev v široké škále kuchyňských úprav je velmi vhodnou potravinou při jaterní dietě. Zapomínat by na ni neměli ani ti, kteří trpí revmatickými záněty kloubů a močovými kameny. Dále se doporučuje při léčbě ischemické choroby srdeční a hlavně při léčbě následků infarktu myokardu. Cenné látky z ní získávají těhotné ženy a kojící matky.

Mrkev, zelenina, potraviny (ilustrační foto)

Syrová mrkev má velmi odolné buněčné stěny, takže při trávení tělo získá asi jen čtvrtinu obsaženého betakarotenu. Z uvařené mrkve je výtěžek dvojnásobný, stravitelnost dále zvyšuje přídavek kvalitních rostlinných olejů, ve kterých se karotenoidy rozpouští a snáze vstřebávají.

Vyzkoušejte:
Mrkev (syrovou i vařenou) jako prostředek na znovunavrácení rovnováhy střevní mikroflóry zejména po léčbě antibiotiky.