Motorizovaní senioři jedou s dobou. Na polygonech testují svou zdatnost a postřeh za volantem

25. červen 2018

Pavel Jedlička v naší radioporadně. Téma: projekt „Jedu s dobou", který je určený aktivním seniorům. Specifika řízení motorových vozidel ve starším věku.

Člověk by se měl vzdělávat v každém věku. A to platí také o řízení automobilu. Proto vznikl projekt Jedu s dobou, který umožňuje starším řidičům zdokonalit své dovednosti za volantem automobilu.

Co je dobré si oprášit:
pravidla silničního provozu
změny v dopravní legislativě
nové dopravní značení
zdravovědu
technologii v nových autech

Projekt funguje na polygonech v osmi městech České republky, v jejichž výbavě jsou kluzné fólie na rovině i v zatáčkách. Adrenalin řidiči zažijí i na smykových deskách, nebo v aquaplaningových vanách. Všechna tato zařízení si mohou zdarma vyzkoušet od 65 let věku a ověřit si tak své řidičské schopnosti.

Obsahem vzdělávacího programu je teoretická a praktická část. Teorie je zaměřena na změny v legislativě a bezpečnou jízdu.

Projekt „Jedu s dobou" je určený aktivním seniorům za volantem automobilu

„Je to o tom, zopakovat si v základě to, co by měl každý řidič vědět. Podmínkou je, mít své vlastní auto. Je skvělé vidět, jak senioři hledí na svoji bezpečnost," usmívá se lektor vzdělávání řidičů Pavel Jedlička.

Čtěte takéJedeme s dobou

Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných moderních aut.

Projekt „Jedu s dobou" je určený aktivním seniorům za volantem automobilu

„Řidiči senioři nás velmi mile překvapují. Famózně se chovají, poslouchají a zajímají se. Za celý náš tým jim dávám jedničku," pochvaluje si Pavel Jedlička.

Ve východních Čechách se do projektu Jedu s dobou můžete přihlásit na polygonech ve Vysokém Mýtě a v Hradci Králové.

autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.