Mobily, klíče, zavazadla nebo kola. V Hradci Králové lidé ročně ztratí několik stovek věcí

20. červenec 2018 09:28
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kufry a batohy jsou častými hosty ve ztrátách a nálezech

Zavedeme vás do jednoho ze skladů oddělení ztrát a nálezů královéhradeckého magistrátu. Podle občanského zákoníku z roku 2014 se musí tyto věci skladovat tři roky a kvůli tomu si město Hradec Králové muselo pronajmout další prostory pro úschovu nálezů. 

S Ilonou Rozkošovou vcházíme v suterému královéhradeckého městského úřadu do prostoru, který je vyčleněn jako sklad ztrát a nálezů. „Tady máme něco z těch nálezů střední velikosti. Malé nálezy máme u nás nahoře. A potom ve skladu ve Škroupově ulici jsou ostatní věci, většího objemu. Tady jsou batohy, tašky, kufr, který je ale prázdný. Je tu od roku 2014. Zatím si pro něj nikdo nepřišel a už se dá předpokládat, že ani nikdo nepřijde."

Jak často sem lidé nosí zapomenuté a nalezené věci?

„Lidé nosí věci tak dvakrát za týden. Ale pravidělně, prakticky každý den, nám nosí věci městská policie a tak jednou, dvakrát do týdne také státní policie. Takže se dá říct, že není vlastně den, abychom nějakou věc nedostali," vysvětluje Ilona Rozkošová.

Ztratili jste klíče?

Kolik věcí se tu sejde například za rok? A je jich letos víc než minulá léta?

„Nepatrně se to zvyšuje. Loni to bylo okolo 500 předmětů, teď jsme zhruba v polovině roku a máme těch nálezů asi 300 kusů," říká Ilona Rozkošová.

Jaké je úspěšnost návratu nalezenách věcí ke svým majitelům? Jak často si pro nějaký předmět přijde původní majitel?

„Původního majitele buď obesíláme, nebo se snažíme nějak zjistit, kde se nachází a dát mu vědět, že tady má uloženou svoji věc. Docela se nám to daří. Necelá polovina věcí se vrací k majitelům," popisuje osud předmětů Ilona Rozkošová.

Klíče často končí ve ztrátách a nálezech

Jsou také nějaké kuriózní nálezy? Co zajímavého se vám tady na ztrátách a nálezech na městském úřadě sešlo?

„Většinou jsou to běžné věci, peněženky, mobily, klíče, batohy, brusle, ale máme tady také meč, pro který si zatím nikdo nepřišel. Deětníky, jedna berle tady je, trekingové hole, lyže tady jsou," dodává Ilona Rozkošová.

Spustit audio

Související