Místo práce v továrně, vaří raději dva bratři v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny tradiční česká jídla

28. srpen 2020

Na jedné straně vysoké platy a téměř žádné sociální problémy, na straně druhé silný provoz a nedostatek pracovní síly. Tak se dá stručně shrnout život v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny na Rychnovsku.

Právě v tomto okrese s nejnižší nezaměstnaností v celé zemi natáčel reportér Ondřej Vaňura. A našel i mladé lidi, kteří místo práce v továrně raději zůstali u svého původního řemesla.

„Jmenuji se Petr Ulrich a jsem provozní a kuchař. Máme to tu společně s bratrem.“
Povídáme si v kuchyni restaurace Společenský dům v Solnici na Rychnovsku. Připravují se tu na hlavní obědový čas. Je problém sehnat v Solnici někoho, kdo bude pracovat v kuchyni nebo obsluhovat strávníky v restauraci?

„Musím říct, že to problém je. Továrně Škodovky konkurovat nemůžeme. Oni tam mají odbory a všechny další vymoženosti. Já když nabídnu kuchaři plat třicet tisíc, tak mi řekne, že za takové peníze to dělat nebude. I když je to výborný kuchař.“

Dobrého zaměstnance je těžké najít

„Je problém najít šikovné lidi, kteří aspoň něco umí,“ usmívá se Petr Ulrich. Je mu 28 roků. Jeho bratrovi 30. Kdyby šli - jako většina vrstevníků - také za prací do zdejší průmyslové zóny, možná by měli víc peněz a určitě méně starostí. Přesto zůstávají věrni gastronomii.

Čtěte také

„Jsem vyučený kuchař a od malička mne baví vařit. Tak se snažíme připravovat speciálně českou kuchyni. Myslím si, že by nás to v továrně s bratrem nebavilo.“

Od Společenského domu jdeme pěšky na náměstí tohoto dvoutisícového města. U hlavní silnice potkáváme paní Magdalénu Kratěnovou, která žije v Solnici přes 30 let. Teď by ráda přešla na druhý chodník.
„Je to tady katastrofální. Čekáme, až bude obchvat. Už se ho nemůžeme dočkat. Protože i na přechodech pro chodce se dá velice těžko a obtížně procházet.“

Doprava v Solnici

Nezávislý starosta Solnice Jan Hostinský vysvětluje, že by stavba obchvatu - když vše dobře dopadne - mohla začít v příštím roce.

Čtěte také

Říká také, že průmyslová zóna kromě negativ přináší i dost pozitiv.
„Škodovka především investuje do bezpečnosti. Ostatní firmy nám přispívají například na různé kulturní a společenské akce.“

Jak se starostuje městu v okrese s nejnižší nezaměstnaností v celé České republice?
„Obtížně se shánějí lidé. Ovšem zase jinak se neřeší další mnohé problémy, které mají v místech, kde si lidé nevydělají tolik peněz. Sociálních problémů máme méně.“

Tři roky také funguje v Solnici služebna cizinecké policie. Podle starosty to velmi uklidnilo předtím zhoršenou bezpečnostní situaci.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.