Meteorologové teď vítají jakékoliv srážky. Roky trvá, než se dostanou do hlubokých spodních vod

9. leden 2019 10:29

V nejbližších dnech má intenzivně sněžit a meteorologové očekávají, že sníh nějakou dobu vydrží. To by v součtu se srážkově nadprůměrným obdobím kolem vánočních svátků mohlo svádět k domněnce, že se nemusíme obávat dalšího suchého roku. Jak je to ale doopravdy? 

Už pár týdnů se příroda chová tak, jako by chtěla dát najevo, že nás už suchem trápila víc než dost. Srážek - sněhových i dešťových - bylo hodně, ale i přesto se stále nedá říct, že bychom se nemuseli bát dalších problémů se suchem.

Sucho očima hydrologa. Situace je docela alarmující a vše ukazuje, že máme bohužel problém

Alexander Zajcev ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Pavlou Kindernayovou

„Téměř 60 procent našeho kraje má vysoký stupeň půdního sucha. Do hloubky 100 centimetrů už je to v lepší kondici, avšak stále kritické," říká hydrolog Ing. Alexander Zajcev z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. 

Téměř ideální je situace na mapách takzvaného půdního sucha, říká hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Alexandr Zajcev: „Mapy vypadají krásně, jsou zelené, půda už je nasáklá vodou zhruba do hloubky jednoho metru, Můžeme tedy obecně říkat, že půdní sucho je minulostí. Teď jsme na normálu, nebo dokonce i nad normálním stavem, co se týče vlhkosti půdy. Ale do podzemních vod se to bude dostávat velmi pozvolna."

Pozitivní informace mohou pokračovat dál

„Co se týká mělkých podzemních vod, tak v současné době, protože prosinec byl hodně nadprůměrný co se týká srážek, se stavy hladin zvedly, řekněme, že se odrazily ode dna. Zvýšení hladin nastalo od několika centimetrů až v mnoha případech po desítky centimetrů. Zhruba až do půl metru se nám zvedají stavy hladin mělkých podzemních vod," popisuje Alexandr Zajcev.

Ale jedním dechem dodává, že situace v hlubokých podzemních vodách - tedy těch, ze kterých se například čerpá pitná voda - zůstává stejná nebo se dokonce ještě zhoršuje.

Než se totiž srážky dostanou několik desítek až stovek metrů pod zem, trvá to - i měsíce nebo roky, a pokud na prosincové srážky nenavážou další, na prosinec bude brzy zapomenuto.

Meteorologové tvrdí, že má sněžit. Vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Roman Pozler s mírnou nadsázkou říká, že kdyby nasněžilo pět metrů sněhu, bude to možná někde znát. Ale vítaná je každá srážka.
„Jakékoliv srážky jsou pro nás jen postup k lepšímu. Ale je předčasné hovořit o tom, jak to bude vše vypadat na jaře. Protože vše se bude odvíjet od srážkových úhrnů v zimě, na formě srážek a jak na jaře odtají. Nyní stále ještě můžeme mluvit o hydrologickém suchu."

A co to všechno znamená v praxi?

Půdní sucho tedy aktuálně nehrozí, ale to neznamená, že by zemědělci měli jistotu dobré úrody. Tu vodu, která teď v půdě je, by vegetace dokázala spotřebovat v řádech několika týdnů.

Mělké spodní vody jsou na tom sice lépe než na podzim, ale jen o pár centimetrů a pořád jsou hluboko pod normálním stavem.

A pokud se k prosincovým srážkám nepřidají další, ideálně po dobu několika měsíců v řadě, nedoteče současná voda tam, kde jí je potřeba nejvíc - tedy do podzemí, odkud například pramení řeky nebo potoky a odkud čerpají vodárenské společnosti vodu pitnou.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související