„Maminko, není mi dobře“. Průvodce nejčastějšími dětskými nemocemi pro všechny rodiče
Sál královéhradecké knihovny naplnila přednáška spojená s křtem knihy pediatra MUDr. Ladislava Hanouska. Publikace nazvaná „Maminko, není mi dobře" je určená rodičům jako rychlý průvodce nejčastějšími dětskými nemocemi.
Na slavnostní křest zašla také redaktorka Eva Boudová. A MUDr. Ladislava Hanouska se zeptala, jestli se při křtu své knihy cítí jako literární hvězda.
„Vůbec ne, spíš naopak, řekl bych. Už jsem v životě dělal spoustu věcí, ale knížku jsem zatím nekřtil. Přestože jsem postupně vydal čtyři cestopisné knihy, tak tahle je první zdravotnická. Tak jsem si říkal, když je to z mého oboru, tak by měla mít i křest."
Je to taková "kuchařka" pro zdraví
„Je to opravdu jako kuchařka. Snažil jsem se právě, aby to v rámci možností vůbec nemělo onen zdravotnický charakter. Aby čtenář při jejím čtení pochopil princip chorob a jejich léčbu. Zejména léčbu oněch trvale špatně léčených mýtů. A aby měl knihu po ruce v době, kdy jeho lékař není na blízku. Nejde o suplování za ostatní pediatry, ale pro případ, že doktor není v dosahu."
A zeptala se také devítiletého Robina, vnuka Ladislava Hanouska, který měl dědečkovi knížky při křtu na starosti.
„Děda je hodnej. Stará se, když mne něco bolí a trápí. A přeji mu, aby tahle jeho knížka měla úspěch."
Čtěte také
Řeč přišla také na prevenci. Protože být spokojeným a šťastným dědou vyžaduje také mít kolem sebe zdravá vnoučata.
„Já mám pro prevenci takových těch podzimních respiračních chorob a nachlazení nejraději třapatku. To je rostlina, latinsky Echinacea, s jejíž pomocí léčili své choroby již staří indiáni v Americe. Ale je třeba s tím začít již v srpnu a září, ještě než začne sezóna respiračních onemocnění," říká na závěr MUDr. Ladislav Hanousek.
Jistě mnoho rodičů ocení knihu a cenné rady, které představují přes dvacet let lékařských zkušeností. Jsou teď otištěny na papír a mohou kdykoliv pomoci.
Související
-
Dítě není malý dospělý! Tvrdí pediatři. Hrozí nedostatek...
Budou kojence a batolata časem léčit běžní praktici? Ministerstvo zdravotnictví připravuje legislativní změny ve vzdělávání lékařů. České zdravotnictví je prý totiž...
-
Na Královéhradecku je kritický nedostatek pediatrů, v...
Počet lékařů pro děti v Královéhradeckém kraji neustále klesá. Navíc osmdesáti procentům z nich je nad padesát let. Dosluhující lékaře ale nemá kdo nahradit.
-
Češi jezdí do omrzení do Chorvatska. Za podobné peníze by...
V pátek 29. září byl Pátečním hostem od 10:00 v přímém přenosu z Radiokavárny v Havlíčkově ulici v Hradci Králové lékař a cestovatel MUDr. Ladislav Hanousek. Hovoři...
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.