„Maminko, není mi dobře“. Průvodce nejčastějšími dětskými nemocemi pro všechny rodiče

Zkušený pediatr, MUDr. Ladislav Hanousek, při vyšetřování dítěte
Zkušený pediatr, MUDr. Ladislav Hanousek, při vyšetřování dítěte

Sál královéhradecké knihovny naplnila přednáška spojená s křtem knihy pediatra MUDr. Ladislava Hanouska. Publikace nazvaná „Maminko, není mi dobře" je určená rodičům jako rychlý průvodce nejčastějšími dětskými nemocemi. 

Na slavnostní křest zašla také redaktorka Eva Boudová. A MUDr. Ladislava Hanouska se zeptala, jestli se při křtu své knihy cítí jako literární hvězda.
„Vůbec ne, spíš naopak, řekl bych. Už jsem v životě dělal spoustu věcí, ale knížku jsem zatím nekřtil. Přestože jsem postupně vydal čtyři cestopisné knihy, tak tahle je první zdravotnická. Tak jsem si říkal, když je to z mého oboru, tak by měla mít i křest."

Je to taková "kuchařka" pro zdraví

„Je to opravdu jako kuchařka. Snažil jsem se právě, aby to v rámci možností vůbec nemělo onen zdravotnický charakter. Aby čtenář při jejím čtení pochopil princip chorob a jejich léčbu. Zejména léčbu oněch trvale špatně léčených mýtů. A aby měl knihu po ruce v době, kdy jeho lékař není na blízku. Nejde o suplování za ostatní pediatry, ale pro případ, že doktor není v dosahu."

Z knihy pediatra MUDr. Ladislava Hanouska s názvem „Maminko, není mi dobře"

A zeptala se také devítiletého Robina, vnuka Ladislava Hanouska, který měl dědečkovi knížky při křtu na starosti.
„Děda je hodnej. Stará se, když mne něco bolí a trápí. A přeji mu, aby tahle jeho knížka měla úspěch."

Řeč přišla také na prevenci. Protože být spokojeným a šťastným dědou vyžaduje také mít kolem sebe zdravá vnoučata.

„Já mám pro prevenci takových těch podzimních respiračních chorob a nachlazení nejraději třapatku. To je rostlina, latinsky Echinacea, s jejíž pomocí léčili své choroby již staří indiáni v Americe. Ale je třeba s tím začít již v srpnu a září, ještě než začne sezóna respiračních onemocnění," říká na závěr MUDr. Ladislav Hanousek.

Jistě mnoho rodičů ocení knihu a cenné rady, které představují přes dvacet let lékařských zkušeností. Jsou teď otištěny na papír a mohou kdykoliv pomoci.

Spustit audio

Související