MUDr. Ladislav Hanousek je obdivovatelem přírodních krás národních parků USA

18. březen 2016

Vysíláme živě z našeho Radioklubu za účasti diváků a posluchačů. Dnešním hostem je pediatr a cestovatel MUDr. Ladislav Hanousek. Hovořit bude o své návštěvě národních parků USA.

Ve Spojených státech amerických se nachází 58 chráněných území klasifikovaných jako národní parky, jež spravuje National Park Service, která je agenturou ministerstva vnitra.

Každý z národních parků musí být vyhlášen zákonem přijatým Kongresem.

Prvním národním parkem se stal Yellowstonský národní park, který vznikl roku 1872 poté, co prezident Ulysses S. Grant podepsal příslušný zákon.

Mezi nejstarší národní parky pak rovněž patří Yosemitský národní park a Národní park Sequoia, vyhlášené roku 1890.

V roce 1916 byla zákonem Organic Act zřízena National Park Service.

Arizona

Národní parky obvykle představují rozmanitost přírodních zdrojů na rozsáhlých území. Mnoho z nich bylo před svým vyhlášením chráněno jako Národní památka na základě zákona Antiquities Act.

Sedm amerických národních parků je spojeno s Národní chráněnou oblastí, z nichž šest se nachází na Aljašce.

Přestože jsou tyto parky a chráněné oblasti spravovány dohromady, jsou považovány za samostatné jednotky.

Grand Canyon

Nejnovějším národním parkem je Great Sand Dunes vyhlášený roku 2004.

Národní parky se nachází ve dvaceti sedmi státech USA a na nezačleněném území Americké Samoi a Amerických Panenských ostrovů.

Nejvíce národních parků se nachází na Aljašce a v Kalifornii (v každém státě 8), které následuje Utah s pěti národními parky a Colorado se čtyřmi.

Rozlohou největším národním parkem je Wrangell - St. Elias s celkovou plochou 32 tisíc km2, zatímco nejmenší je Hot Springs s rozlohou menší než 24 km2.

Celková rozloha území chráněných jako národní parky je zhruba 210 tisíc km2, což je průměrně 3620 km2 na každý park.

Nejnavštěvovanějším národním parkem v USA je Great Smoky Montains s více než devíti miliony návštěvníky v roce 2008, následovaný Grand Canyonem s více než čtyřmi miliony.

(Zdroj: Wikipedie, otevřená encyklopedie)

Hezký poslech!

Pediatr a cestovatel MUDr. Ladislav Hanousek v Radioklubu Českého rozhlasu Hradec Králové s moderátorem Františkem Mifkem
autor: František Mifek
Spustit audio