Magická mapa hor aneb Křížlice v Krkonoších, vesnička s nejstarším evangelickým sborem v Čechách

6. červenec 2021 08:50

Kdyby existoval průvodce „Krkonoše esoterické" , Křížlice by musely být na magické mapě hor vyznačeny jako místo zcela výjimečné. Nejen pro letní festival v kostelíku nejstaršího evangelického sboru v Čechách, nebo pro každoroční koncertní oslavu svátků Cyrila a Metoděje a Jana Husa. 

Čtěte také

Opravena a otevřena bude i barokní evangelická fara, kde se také pro pozvánku na koncert zastavila redaktorka Eliška Pilařová.

Otevřená fara, to je jednak projekt, ale také skutečné dveře otevřené do slunečného odpoledne. A s námi také farář Jiří Weinfurther.

„Už se pomalu dostáváme ke konci, aspoň co se interiéru týče. I k nastěhování, někdy během prázdnin, za velké pomoci různých dárců."

Vypadá to, že tu bude nakonec i kavárnička.
„Na to se těším také. Na různé filmové a literární besedy, včetně hovorů nad biblickými příběhy."

Čtěte také

Krásné selské baroko. Hospodářství tady nejspíš nebude, jako míval první pan farář. Co vy na to?
„Mám tu troje včelstva, dvě kozy a tři kůzlátka, dvě ovce. Je to spíš jen taková komorní záležitost. Ale jsou to pomocníci při sekání pozemků."

Vyrovnaná zídka a v ní kapradí. Velký ořech, támhle stodůlka, prostě starý dvůr. A obrovské, nádherné fylitové placáky na zápraží.
„To tady musí zůstat, to je klasika a krásný prvek. Opravdu to tady má silnou atmosféru. A já se moc těším na to, že budou i ochotní příchozí a bude příležitost různých setkání, jak je to naznačeno projektem Otevřená fara."

„Současně jsme tady na jakési návsi, máme tu místní velkou hlavní křižovatku. Mezi naší farou a naším kostelem je ještě také katolický kostel a bývalá katolická fara. Takže je to křižovatka na mnoha úrovních."

Čtěte také

Ostatně zdejší Tradice alternativy i Křížlické podletí by se klidně mohlo jmenovat Duchovní křižovatky.
„Doufám. Rád bych, aby to mělo ještě další rozměr, než že člověk jen přijde a zkonzumuje nějakou muziku a zase půjde domů."

Zmiňme první z koncertů v kostele. Vždy se tu slaví svátek Cyrila a Metoděje a mistra Jana.
„První koncert bude tradičně 6. července, tentokrát duo Anna Škreptáčová a Matouš Hejl, kteří zahrají na hoboj a varhany. Na to potom navazují další části cyklu Tradice alternativy. Což má možná trošku nadneseně multižánrový charakter."

„Pak budou také tradiční bigbeatové bohoslužby a africká skupina, která prezentuje duchovní hudbu z oblasti Konga. Závěr je potom Křížlické podletí, to je taková událost celé obce na závěr léta," dodává Jiří Weinfurther.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související