Která kočka má nejdelší nohy? Je to serval. Dvorský safari park vám teď představí dvě nová mláďata

23. květen 2020 08:37
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chovatelé během preventivní prohlídky zkontrolovali zdravotní stav koťat a zjistili, že jde o dva samce

Která kočka se zbarvením podobá gepardovi, ale váží pouhých 12 kilogramů? Víte, o které kočce se říká, že je „úžasně mrštná“, umí běžet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu a skočit 3 metry do výšky? 

Tou kočkou je serval a v Safari Parku Dvůr Králové teď uvidíte jeho dvě nová mláďata. Do šelmince se za nimi vypravíme společně se zooložkou Gabrielou Linhart a reportérkou Danou Voňkovou.

Čtěte také

Safari park se po devíti letech raduje z mláďat dlouhonohých afrických koček servalů. Malí samečci dobře prospívají, což mají návštěvníci možnost obdivovat od nezvykle nízkého věku.

„Obě koťata jsou samci a váží půl kilogramu,“ popsala po preventivní veterinární prohlídce zooložka Gabriela Linhart. Během prohlídky koťata chovatelé a veterináři odčervili a dali jim identifikační čipy.

„Jsme velmi spokojení s tím, jaká je Roxana matka. Jde sice o její první potomky, ale péče je perfektní. Překvapila nás absolutním klidem i tím, že mláďata už desátý den života vynesla do expozice,“ doplňuje zooložka.

Roxana vytáhla koťata do vnitřní expozice nečekaně brzy. Návštěvníci je už mohou obdivovat nedaleko hlavního vchodu

Dvouletá Roxana porodila koťata v bezpečí zázemí ve speciálně připraveném boxu. Samce Doga chovatelé krátce před tím oddělili, aby měla nastávající matka absolutní klid.

„Obě zvířata jsou na sebe ale silně vázaná, proto jeden druhého volali a snažili se dostat k sobě,“ popisuje silné pouto mezi kočičími rodiči ošetřovatelka Linhart.

Čtěte také

„Hned druhý den po porodu jsme se proto rozhodli celou skupinu spojit. Roxana samci hned na začátku dala jasně najevo, že si musí od koťat držet odstup. Ten to respektoval a od té chvíle vše probíhá mimořádně idylicky. Pozorovat, jak se pár o mláďata společně stará, je neobvyklé,“ dodává.

V přírodě a obvykle i zoologických zahradách totiž péči zastává pouze samice.

Vysoké nohy, relativně nejdelší ze všech kočkovitých šelem, umožňují servalovi lehce se pohybovat ve vysoké trávě savany. Žije v Africe, většinou na jih od Sahary.

Dobře šplhá po stromech, živí se převážně malými savci, ptáky, rybami a hmyzem, nepohrdne ani plody ovocných keřů a stromů.

Kořist chytá prudkým skokem. Skáče až do vzdálenosti 4 metry a do výšky 2–3 metry. Své nohy serval dokáže využít i jako jakési háky, kterými prohledává dutiny a nory.

Jeho úspěšnost lovu je ve srovnání s ostatními kočkami vysoká a dosahuje téměř 50 procent. S živou kořistí si rád hraje, dává ji možnost utéct a znovu ji chytá.

Servalové se mohou pářit celoročně. Mláďata váží asi 250 gramů a první dva týdny bývají slepá. Zhruba po 6 měsících jsou schopna lovu a od jednoho do jednoho a půl roku roku se osamostatní.

Mladí kocouři se narodili 1. května a už váží přes půl kilogramu

V divočině se dožívají kolem 10 let. V zajetí pak i přes 20 let.

Hlavním nebezpečím je pro tato krásná zvířata ztráta životního prostředí, narušení vodních zdrojů a rozšiřování pastvin pro dobytek.

Servaly ohrožují také lovci kožešin nebo farmáři. Domorodci loví servaly i kvůli masu, které je v Africe bráno jako pochoutka.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související