Krémové rizoto s dýní hokaido vám nabídne neuvěřitelně sametovou chuť

Dýně hokaido se odpradávna pěstuje na Dálném východě, odkud se rozšířila do Ameriky. Ale málokdo ví, že její prapůvod můžeme nalézt v Nové Anglii. Kromě to, že je chutná, je také zdravá. Je bohatá na vitamíny a minerální látky. Dá se říct, že dýně hokaido je opravdovou vitamínovou bombou.

A rýže je jedna z nejrozšířenějších plodin na světě. Asijská kuchyně se bez ní neobejde, ale i v Evropě patří mezi tradiční suroviny. Španělská paella a italské krémové rizoto patří mezi jídla, která se rozšířila do dalších zemí. I k nám.

I u nás je rizoto tradičním pokrmem, který bohužel školní jídelny odsunuly mezi téměř nepoživatelná jídla. Pokud však vezmete na milost krémovou konzistenci italského rizota, můžete si připravit během krátké doby vynikající oběd či večeři.

Základním předpokladem je použití správné rýže. Na rizoto je vhodná kulatozrnná rýže Arborio, Carnarolli nebo Vialone Nano, která má pevné jádro a obsahuje hodně škrobu, který se při vaření uvolňuje, a právě díky němu je pak rizoto krásně krémové. Další nezbytnou přísadou je poctivý vývar, který dá rýži chuť.

Tak, dobrou chuť!

Co budete dnes potřebovat:

1 kg dýně hokaido
300 g rýže Arborio (kulatozrnná)
1 litr zeleninového vývaru
200 ml bílého vína
1 cibule
máslo
sůl
pepř
parmezán
petrželka

Krímové rizoto je chutné

Postup přípravy:
Vydlabanou, neoloupanou dýni hokaido nakrájíme na menší kostky. Cibuli nakrájíme nadrobno.
Na másle osmahneme cibuli, přidáme dýni a osmažíme ze všech stran.
Přisypeme nepropláchnutou rýži, krátce zamícháme, aby se zrníčka rýže obalila máslem, a přidáme víno.
Za stálého míchání necháme část vína odpařit a přidáme asi tak 1 decilitr horkého vývaru.
Ten vždy necháme vyvařit a přidáváme jej po decilitrech, dokud nám nedojde. Rýže by pak měla být akorát na zkus.
To by mělo trvat zhruba 25 minut.
Nakonec vmícháme do rizota nadrobno nasekanou čerstvou petrželku a asi půl lžíce másla.
Dochutíme solí a pepřem.
Podáváme posypané nastrouhaným parmezánem.

Rizoto je chutné i zdravé (ilustrační foto)

Naše tipy:
V zásadě by hotové rizoto mělo být polotekuté a je třeba ho servírovat ihned po dovaření. Jakmile totiž vystydne, díky škrobu ztuhne v téměř pevnou hmotu, kterou už nelze ohřát a vrátit do stejné konzistence.

Pokud ovšem rizota uvaříte více, než sníte v ideálním stavu, po vystydnutí z něj můžete připravit výtečné placičky. K rýži vyklepněte vajíčko a přisypte trochu dětské krupičky. Ze směsi vytvarujte placičky, které ještě obalte v krupičce a osmažte na oleji dozlatova.