Královéhradecké Divadlo Drak má důvod k oslavám! Uplynulo 65 let od premiéry první inscenace

11. březen 2024 09:09

Divadlo Drak v Hradci Králové si letos připomíná 65. výročí od uvedení své první premiéry. Na připravené oslavě herci naposledy odehráli oceňované představení O Bílé lani a pak se také setkali se svými diváky.

„My máme dnes takovou slavnostní příležitost. Jednak slavíme 65. výročí nikoliv založení divadla, protože to bylo založeno v roce 1958, ale první premiéra se uskutečnila až v únoru 1959. Bylo to představení Kouzelné pantoflíčky,“ vysvětluje ředitel hradeckého Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Čtěte také

Oslava výročí začala derniérou inscenace o Bílé Lani, která byla v repertoáru divadla 8 let. Zahráli si v ní všichni členové uměleckého souboru.

Jedním z nich je Jiří Vyšohlíd, který k představení složil hudbu a získal za ni v roce 2016 Cenu divadelní kritiky. „Chtěl jsem si lidé užili muziku. Protože v našem souboru téměř všichni hrají na nějaký hudební nástroj. Tak jsem si říkal, to se musí využít. Každý den jsem přes odpoledne nebo přes noc udělal noty a druhý den jsme to nacvičili. A už to jelo.

DRAK slavil 65 let se svými bývalými kolegy, pamětníky, současnými diváky a přáteli

„Pro mě to bylo něco tak neuvěřitelně šťastného, já jsem nikdy neudělal tak pěknou hudbu, jako je tato, usmívá se Jiří Vyšohlíd.

Čtěte také

Je také jedním z nejstarších členů uměleckého souboru. Do divadla Drak nastoupil před 57 lety. „Pro mne to je v podstatě celý život. Už je mi tedy trapných 81 let pryč, takže už mě kluci nemohou strkat do těch komedií mezi mladé, protože já vypadám opravdu příšerně. Takže mne dávají na takové role jako je třeba slepý věštec Terezius a podobně.

„Divadlo se za tu dobu proměnilo strašně moc, ale pořád je dobré. Proto jsem tady také zůstal. Hodně lidí odchází, v divadlech, nejen loutkových, ale i v činohrách, se to hodně střídá. Ale tady to vždy fungovalo dobře lidsky, doplňuje Jiří Vyšohlíd.

Divadlo Drak v Hradci Králové odpočátku vychází nejen z tradice (východo)českého loutkářství, ale také z principu originální autorské tvorby pro děti i dospělé založené na imaginaci a neotřelé nápaditosti.

Hradecké Divadlo Drak za posledních 65 let uvedlo víc než 200 inscenací. Nově nabízí také divadelní představení pro batolata. A na květen chystá premiéru představení Válka světů na motivy románu Herberta George Wellse.

Spustit audio

Související