Krajské nemocnice vytvořily zásoby zdravotnických pomůcek. Krabice jsou na chodbách i v kancelářích

Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje mají zásobu ochranných pomůcek na několik měsíců nebo dokonce let. Chtějí tak předejít problémům v případě nárůstu pacientů s koronavirem. Zatímco dřív stačil na uskladnění ústenek, plášťů nebo rukavic jen omezený prostor na jednotlivých odděleních, teď jsou krabice s ochrannými pomůckami třeba i v kancelářích zaměstnanců.
„Tady je asi padesát krabic s ochrannými obleky. Máme je umístěny v prostorách technického úseku, který dříve využívala údržba," říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči náchodské nemocnice Markéta Vyhnanovská.
Čtěte také
Přímo pod krabicemi jsou zbytky židlí i stará umyvadla. Je vidět, že nemocnice umisťují své zásoby zdravotnických pomůcek všude, kde se dá.
„Ano, je to tak. Hledáme každý kousek volného místa. Můžeme se jít podívat i do dalších našich provizorních skladů."
Jeden z nich je teď také v budově, kde se nachází nejen odběrné místo transfuzní stanice, ale také kanceláře personálu.
„Jsou to prostory, které byly naprosto zarovnané. V podstatě personál transfúzní stanice, který tudy procházel, měl co dělat, aby těmi zásobami vůbec prošel.
A krabice tady jsou stále, i když ne v takovém množství. Podobně jako v samotné kanceláři Markéty Vyhnanovské.
„Tady máme zásobu rukavic. Těchto asi pět krabic je zásoba ústenek, vedle jsou respirátory a operační pláště."
Například respirátorů FFP2 dřív náchodská nemocnice spotřebovala měsíčně jen pár, teď jich má v zásobě víc než šedesát tisíc.
„V případě, že by se opakovala situace z jara, tak vydržíme s množstvím ochranných pomůcek dva až tři měsíce," vysvětluje ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.
Čtěte také
Teď ještě podle svých slov shání za příznivou cenu respirátory nejvyšší třídy FFP3.
„Obvyklá cena před koronavirovou krizí byla do padesáti korun. Teď je násobná a činí až dvě stě korun za kus."
Zásoby ochranných pomůcek si vytvořily i další nemocnice Krajského zdravotnického holdingu.
Podle mluvčí společnosti Lucie Chytilové tak udržují zásoby ve stejném objemu, jaký byl během pandemie koronaviru.
„U ústenek a respirátorů se jedná o zásoby na tři až čtyři měsíce běžného provozu. U rukavic je to zásoba na dva měsíce. Zásoba štítů, brýlí a ochranných obleků je řádově až na roky provozu."
I tak se ale může stát, že v budoucnu bude některých pomůcek nedostatek. Už teď totiž celorepublikově váznou dodávky operačních plášťů nebo rukavic.
Související
-
Jak používat roušku a starat se o ni. Co je nutné dodržovat a co naopak nefunguje
Moc děkujeme všem, kteří nosí roušky a chrání tak sebe i ostatní. Aby ovšem roušky plnily svůj účel, je nutné dodržovat pravidla při jejich používání a také se o ně starat.
-
V Náchodě pokračuje výstavba nových nemocničních pavilonů. Hotové mají být letos v létě
Výstavba nových pavilonů v náchodské nemocnici pokračuje. Dokončeny mají být v létě, Královéhradecký kraj za ně zaplatí přes miliardu korun. Stavbařům nahrává mírná zima.
-
Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější biologickou léčbu migrén. Řadě pacientů usnadní život
V Oblastní nemocnici v Náchodě začali zkušebně nabízet nejmodernější biologickou léčbu migrén. Měla by přispět ke snížení počtu záchvatů a zkvalitnění života pacientů.
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.