Kostní denzitometrie - kdo by ji měl podstoupit? Jak se měří kvalita kostní tkáně?

MUDr. Pavla Řehořková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
MUDr. Pavla Řehořková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

MUDr. Pavla Řehořková v naší radioporadně na téma: kostní denzitometrie. Kdo by ji měl podstoupit? Jak se měří kvalita kostní tkáně a jaké jsou následná doporučení pro pacienty.

Osteoporóza aneb řídnutí kostí. To je tichý a nebezpečný nepřítel. Jak s ním bojovat?

Zdravá kost (nahoře) a kost postižená osteoporózou (dole)

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku. Název vychází ze dvou řeckých slov (osteo - kost, poros - otvor). Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Denzitometrie je metoda, která určuje hustotu minerálů v kosti a hustotu kostní tkáně. Vše je vyhodnoceno především na základě množství kalcia v kostech. Vyšetřovací metoda je rychlá, pacienta nezatěžuje a je bezbolestná. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.

Osteoporóza je systémové onemocnění, které charakterizuje nízká hustota kostí a poškození mikrostruktury kostní tkáně s následným zvýšením křehkosti a sklonem ke zlomeninám.

Procesy v kostech
Kost je stavební jednotka kostry, podpůrného systému těla. Kostní hmota je velmi lehký a přitom pevný materiál. V lidském těle jsou tři základní typy kostí - dlouhé, krátké a speciální. Dlouhé kosti mají zvýšenou pevnost v tahu, trabekulární kosti mají strukturu přizpůsobenou pro absorbování nárazů.

Kost je živá tkáň, jejíž vlastnosti se s věkem a celkovým stavem organismu mění. Pevnost kostí snižuje působení buněk, které se nazývají "osteoklasty". Tyto buňky vytvářejí v kosti "dutinky" a získávají tím vápník, potřebný pro ostatní životní funkce v těle, který uvolňují do krve.

Riziko zlomenin
Při stárnutí organismu dochází ke ztrátě kostní hmoty. Dutinky v kosti se zvětšují, kost se stává méně pevnou a méně elastickou, je tedy náchylnější ke zlomeninám i při minimálním tlaku.

Blanka Malá a MUDr. Pavla Řehořková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Osteoporóza nebolí a k její diagnóze většinou dojde až po první zlomenině, kdy už je nemoc značně rozvinutá.

Nemoc postihuje více než 200 miliónů osob po celém světě - téměř každou třetí ženu nad 50 let a každou druhou ženu nad 60 let. Náklady na léčení v USA a Evropě se prakticky zdvojnásobují každých 7 let.

Celou radioporadnu s MUDr. Pavlou Řehořkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související