Koncerty Factorial! Orchestra se zpěvákem Kubou Kubínem všechny roztančí svojí skvělou atmosférou

1. září 2022

Zpěváka Kubu Kubína si možná pamatujete ze soutěže SuperStar. Dnes pozveme na jeho společný koncert se skvělým hradeckým bigbandem Factorial! Orchestra. Ten se odehraje v Hradci Králové na Náplavce v pátek 2. září. Našimi hosty jsou zpěvák Kuba Kubín a kapelník Factorial! Orchestra Zdeněk Borecký.

Jaké bylo léto, Kubo?

Jakub Kubín: Léto bylo krásné. Spousta zážitků, měl jsem srpen takový trošku volnější. Byl čas na mé vlastní věci, na svoje písničky, nebylo tolik koncertů. Ale léto bylo opravdu krásné.

Factorial! Orchestra také hráli v létě během prázdnin?
Zdeněk Borecký: Ani moc ne, spíš jen sporadicky. Dali jsme si také prázdniny.

Zdeněk do mě bouchá na koncertech Factorial! Orchestra a říká: prosím tě, jdi s tím klasickým feelingem do prkýnka.
Jakub Kubín, zpěvák

Jakube, představ své aktivity. Zpíval jsi také v chlapeckém sboru Boni Pueri.
Jakub Kubín: Ano. Je to tak. Jinak jsem zpěvák, skladatel, píšu písničky, mám své vlastní studio a chodím rád do Českého rozhlasu, když jsem pozvaný jako host. Pokaždé jsem z toho nadšený, protože je tady krásná atmosféra. A jsem rád, že tady můžu představovat lidem svoje písničky.

Čtěte také

Ty jsi vystudoval konzervatoř, klasický zpěv.
Jakub Kubín: Přesně tak, klasický zpěv. Takže dělám takový mix všeho, jak klasickou, tak i popovou muziku. Je pravda, že se v tom občas i trošku ztrácím. I Zdeněk do mě bouchá na koncertech Factorial! Orchestra a říká: prosím tě, jdi s tím klasickým feelingem do prkýnka. Snažím se to oddělit, aby v popu ten klasický hlas nebyl znát.
Zdeněk Borecký: To ale není pravda. Já tě přeci při koncertech vůbec neposlouchám.

A nechtěl ses někdy vydat právě tou klasickou cestou?
Jakub Kubín: Ani ne. Klasiku mám rád, ale populární hudbu mám přeci jen trošku raději. Člověk tam není tolik svázaný. Může se malinko víc odvázat na koncertech a to si mi líbí.

Na světě jsou nové písničky. Obě jsou autorské?
Jakub Kubín: Obě jsou mé autorské a paradoxně obě dvě vznikly teď v létě. Takže jsem měl opravdu hodně zážitků. První byla písnička Měj se fajn a druhý singl se jmenuje Snad.

Letní zážitky tě tedy inspirují?
Jakub Kubín: Stoprocentně. Když člověk vloží osobní zážitky a prožitky do hudby, tak je to vždy nejsilnější.

Zítra vás uslyšíme na společném vystoupení. Prý je to trochu také narozeninový koncert?
Zdeněk Borecký: Dovolil jsem si dát sám sobě dárek ke 30. narozeninám, které jsem měl teď v srpnu. Dát dohromady své momentálně hlavní kapely, ve kterých hraji a působím. První je samozřejmě Factorial! Orchestra jako domácí a k tomu ještě zahrají dvě kapely. Další se jmenuje Pavel Tylšar & Orpheus' Soldiers. To je takový bluesrockový, artrockový autorský projekt, který nás hodně baví, ale málo si zahrajeme. A večer zakončí kapela Brass Avenue. Říkáme o sobě, že jsme dechový showband, který svými bláznivými covery roztančí každého. Začínáme zítra v 18 hodin.

Dovolil jsem si dát sám sobě dárek ke 30. narozeninám a dát dohromady své momentálně hlavní kapely, ve kterých hraji a působím.
Zdeněk Borecký, kapelník Factorial! Orchestra

Představme Factorial! Orchestra. Jak dlouho už tahle kapela funguje?
Zdeněk Borecký: Existujeme nějakých 13 let, z toho v Hradci působíme 8 roků, protože jsme kapelu původně založili v Holicích u Pardubic. A po pěti letech jsme přesídlili do Hradce, protože už bylo víc členů hradeckých než místních Holičáků.

Čtěte také

Jakou muziku hrajete? Své aranže klasických světových hitů?
Zdeněk Borecký: Začal jsem psát z nutnosti v začátcích kapely, kdy mě to tam moc nebavilo. Říkal jsem si, buď odejdu a prásknu za sebou dveřmi, nebo zkusím naopak přispět nějak konstruktivně a napíšu vlastní aranž, nějaké vlastní noty. Ujalo se to a od té doby to funguje.
Jakub Kubín: A je to geniální, musím říct. Když jsem Factorial! Orchestra slyšel poprvé, tak jsem z toho byl úplně nadšený. Je to neuvěřitelný, senzační randál. Jejich koncerty mají neuvěřitelnou atmosféru.

A jak dlouho vy už takto spolupracujete?
Jakub Kubín: Já jsem ze začátku byl s Factorial! Orchestra jako takový záskok. Když jejich zpěvák nemohl, tak jsem vždy rád zaskočil, protože mě to strašně bavilo. A pak mě jednou Zdeněk oslovil, jestli bych nezpíval ve Factorial! Orchestra nastálo. Je to teď zhruba půl roku. Máme už řádku koncertů za sebou, pěkně jsme si to osahali a dali dohromady. A zítra to vyvrcholí na Náplavce.
Zdeněk Borecký: Já zase musím říct, že s Kubou kapela dostala zase hodně novou krev do žil, obměnili jsme repertoár, krásně si to sedlo a myslím, že ten nový směr s Kubou nás všechny moc baví.

Čtěte také

Co plánujete dál kromě zítřejšího koncertu?
Jakub Kubín: Mám spoustu projektů i v klasické muzice, v popové hudbě připravuji nové album, které bych chtěl do konce roku vydat. Snad se mi to poštěstí, protože času je prostě málo
Zdeněk Borecký: Plánujeme ještě další koncerty. Budeme hrát například na dožínkách v Hradci Králové, ale hlavně se potom 5. listopadu přemístíme přes Labe z Náplavky do Aldisu. Tam v malém sále Aldisu budeme mít velký koncert. Chceme tam natočit živé DVS a vydat záznam tohoto vystoupení.

Kuba tam bude také?
Jakub Kubín: Budu tam samozřejmě také.

Jakub Schmidt, Kuba Kubín a Zdeněk Borecký ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Zpěvák Kuba Kubín a Zdeněk Borecký, kapelník hradeckého bigbandu Factorial! Orchestra, byli našimi hosty. Děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související