Kino 70 v Novém Městě n. M. se možná stane kulturní památkou. To by zkomplikovalo jeho modernizaci

10. leden 2020 08:51

Budova Kina 70 v Novém Městě nad Metují by se mohla stát kulturní památkou. Jde o budovu ze sedmdesátých let minulého století, ve které se každoročně koná například Festival české filmové komedie. O návrhu části obyvatel, který podpořili památkáři, rozhodne Ministerstvo kultury. Případná změna by ale znamenala komplikaci pro novoměstskou radnici, ta už má totiž hotový projekt na opravy budovy za zhruba padesát milionů korun.

„Tady jsme v zákulisí, přímo za plátnem. Je vidět současný stav elektroinstalace z roku 1972, kdy bylo toto kino postaveno," říká ředitel městského klubu Zdeněk Krákora.

Čtěte také

A ukazuje celé zázemí kina, které podle něj každoročně navštíví zhruba třicet tisíc lidí. Budovu už prý výrazně poznamenal zub času a rozsáhlá modernizace je nutností.
„Pokud se s tím v dlouhodobém hledisku něco neudělá, tak může nastat situace, že opravdu kino budeme moci zavřít."

Právě proto si novoměstská radnice už před časem nechala zpracovat projekt, teď čeká na vydání stavebního povolení. Termín oprav se ale může výrazně posunout a to v případě, že by se budova stala kulturní památkou.

„Pokud bude budova kina prohlášena ministerstvem kultury za kulturní památku, tak se město vrátí v podstatě nazpět o několik let," říká místostarosta Nového Města nad Metují Libor Hovorka zvolený za ODS.

Následně by prý totiž bylo potřeba provést nový architektonický návrh a zpracovat další projekt, už s přímým vlivem památkářů.
„Kde lze očekávat, že pro toho nového zpracovatele projektu nastane řada nových požadavků a může to přinést problémy nejen z pohledu, aby upravená dispozice kina vyhovovala potřebám města, ale předpokládám i nárůst případných nákladů."

Kino 70 jako brněnská vila Tugendhat

S návrhem na zařazení budovy mezi kulturní památky přišel nedávno historik umění a restaurátor Jan Myška. Důvodů, které ho k tomu vedly, je prý několik.
„V první řadě je novoměstské kino hmotným důkazem, že i za minulého režimu vznikala kvalitní a nadčasová architektura. Myslím si, že určitá podobnost s brněnskou vilou Tugendhat není náhodou."

Čtěte také

Podle Jana Myšky jde o výjimečnou budovu a je prý zázrak, že se do dnešní doby zachovala téměř v původním stavu.
„Osobně si myslím, že je naší povinností takové stavby chránit pro budoucí generace."

Návrh Jana Myšky a některých dalších lidí podpořil i Národní Památkový ústav v Jaroměři - Josefově. Podle jeho ředitele Jiřího Balského má teď osud budovy v rukou Ministerstvo kultury.
„To buď řízení o prohlášení kina za kulturní památku zahájí s nějakým výsledkem a nebo vůbec nezahájí. Jeho nepříjemná role je podle mě v tom, že bude zvažovat dvě věci. Jednak samotnou architektonickou památkovou hodnotu té budovy, která je podle našeho názoru vysoká a nepopiratelná, a aktuální situaci vlastníka, tedy města Nové Město nad Metují."

Kdy rozhodnutí padne, není možné odhadovat. Zákon totiž v tomto případě žádné termíny nestanoví.

Spustit audio

Související