Jeden z nejvyšších kamenných smírčích křížů v Čechách najdete na Libinách u Jaroměře

4. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeden z nejvyšších smírčích křížů v Čechách najdete na Libinách u Jaroměře - stav roce 2015

Podivuhodné jsou osudy kamenných smírčích křížů, památníků lidské viny i odpuštění. Rozesety jsou i po krajině východních Čech. Historik Martin Witkovski z Krkonošského muzea v Jilemnici se jim věnuje už několik let a připravil i nádhernou výstavu, která, doufejme, na své návštěvníky už dlouho čekat nebude. 

U jednoho z největších smírčích křížů v Čechách se zastavila na konci minulého roku redaktorka Eliška Pilařová.

Čtěte také

Kamenné smírčí kříže v krajině. Na začátku jejich původu je vždy nějaké smíření a odpuštění.
„Lidé tyto kříže nazývali "cyrilometodějské baby". Oni totiž věřili, že v místě onoho kříže Cyril a Metoděj konali své mše. A dokonce i kříže vlastnoručně z kamene vytesávali. Už ke konci 19. století historici doložili, že některé tyto kamenné kříže vykonávaly funkci smírčí. A říká se jim tedy také smírčí kříže."

To znamená, že viníkovi, nejčastěji vrahovi, bylo uloženo, aby možná sám vlastnoručně vytesal do kamene kříž a osadil ho na místo, kde se provinil.
„Ano. Pracoval jsem samozřejmě s archivními dokumenty a matrikami. Nejvíc mi udělalo radost, když jsem ke kříži našel příběh, který se na tom místě odehrál."

Jeden z nejvyšších smírčích křížů v Čechách najdete na Libinách u Jaroměře - stav v roce 2020

Kříž na Libinách nedaleko Jaroměře stojí v bývalém vojenském prostoru, možná i proto se nám zachoval v celkově dobrém stavu. Naklání se pod pahorkem vedle cesty. Ale vysoký je jako vzrostlý muž. Je to jeden z nejvyšších smírčích křížů v Čechách.

Místo je opředeno řadou pověstí

Podle jedné z nich tady barvířský učeň zavraždil židovského obchodníka. Podle jiné legendy se v místě nacházel pohanský háj.

Čtěte také

„Stojí tu monolitický kříž, který dosahuje výšky zhruba 1,70 metru, tedy velikosti lidské postavy. Na fotografii z jara roku 2015 vidíme krásné romantické prostředí. Pole a polní cesta, která se krásně vine do dálky."

„Na současné fotografii z roku 2020 spatříme ovšem nešťastný osud tohoto kamenného kříže. Tady je vidět obedněný a schovaný za prkny, aby nebyl porušen stavební technikou. Protože přímo v předpolí tohoto kříže, doslova několik metrů od něj, povede dálnice D11."

Nicméně vina musela být veliká, když na Libinách u Jaroměře spatříme tak mohutný kříž.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová