Jak v Královéhradeckém kraji zvládají nemocnice a záchranáři rostoucí počet covidových pacientů?

7. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy jednotka intenzivní péče JIP (ilustrační foto)

Nakažených koronavirem v Královéhradeckém kraji přibývá. Podle posledních údajů hygieniků je v regionu aktuálně s potvrzeným onemocněním covid-19 přes 8 200 lidí. Je to zhruba o 6 000 víc než před měsícem. Rostoucí čísla se projevují také na obsazenosti nemocnic a vytížení zdravotníků, lékařů i záchranářů. 

Královéhradecký hejtman Martin Červíček z ODS proto například vyzývá k pomoci studenty zdravotnických škol. Podrobnosti o situaci v kraji zjišťoval reportér Ondřej Vaňura.

Čtěte také

S nárůstem covid pozitivních pacientů se jako první ve zdravotnickém systému musí ve velké míře vypořádávat Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje. Ta aktuálně vozí z domácí karantény do nemocnic nejvíc lidí od začátku pandemie. V průměru je přes 20 takových případů denně.

Záchranka hraje roli také při převozech covid pozitivních pacientů mezi jednotlivými nemocnicemi v kraji. I takových převozů nyní přibývá. A mluvčí krajské záchranky Ivo Novák už zmínil také tři případy, kdy museli záchranáři kvůli vytíženosti zdejších nemocnic pacienty zkrátka odvézt do jiných krajů.

Nemocnice (ilustrační foto)

Jak jsou na tom jednotlivé nemocnice v Královéhradeckém kraji co se týče obsazenosti covidových lůžek a počtu dostupného personálu?

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové bylo ke středečnímu odpoledni 190 pacientů s covidem, 50 z nich bylo na jednotkách intenzivní péče. Pro představu, před Vánocemi tam leželo takových pacientů o polovinu méně.

Čtěte také

Fakultní nemocnice se snaží přidávat lůžka, ovšem je limitovaná tím, že jí nyní z různých důvodů chybí 250 zdravotníků. Zhruba stejný počet persinálu pak chybí také v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Například v trutnovské nemocnici aktuálně chybí celá čtvrtina zdravotnického personálu. Covidová oddělení krajských nemocnic jsou téměř plná, ve středu zbývaly jen dvě volná intenzivní lůžka a 12 lůžek standardních v jičínské nemocnici. Ostatní nemocnice jsou ale plné.

Jak chtějí nemocnice aktuální složitou situaci řešit?

Možností je navyšování lůžek, na to je ale zapotřebí další personál. Takže hradecká fakultní nemocnice žádá o pomoc mediky. Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček z ODS řeší pomoc studentů zdravotnických škol.

Čtěte také

Například v náchodské nemocnici v těchto dnech vypomáhají přes čtyři desítky studentů především z evangelické akademie v Náchodě. Také v Náchodě a Jičíně v tuto chvíli pomáhají i vojáci.

Pomoci mají také nová lůžka mimo nemocnice. Například v krkonošských Janských Lázních, kde Státní léčebné lázně převezmou některé pacienty z nemocnic v Královéhradeckém kraji. Lázně mají připravených několik desítek lůžek a to jak pro lidi s koronavirem, tak i bez něj.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.